Art. 1. - Zm.: ustawa o służbie cywilnej oraz niektóre inne ustawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.132.1110

Akt jednorazowy
Wersja od: 19 lipca 2005 r.
Art.  1.

W ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zastępcę Szefa Służby Cywilnej powołuje spośród urzędników służby cywilnej i odwołuje Prezes Rady Ministrów.";

2)
po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. Wyłonienie kandydatów na stanowisko Szefa Służby Cywilnej i zastępcy Szefa Służby Cywilnej następuje w drodze konkursu, który przeprowadza Prezes Rady Ministrów. Przepisy rozdziału 4 stosuje się odpowiednio, z tym że ilekroć w przepisach tych jest mowa o Szefie Służby Cywilnej, należy przez to rozumieć Prezesa Rady Ministrów.

2. Konkurs na stanowisko zastępcy Szefa Służby Cywilnej przeprowadza się na wniosek Szefa Służby Cywilnej.";

3)
w art. 20 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dyrektor generalny urzędu niezwłocznie wyznacza, w uzgodnieniu z właściwym ministrem, kierownikiem urzędu centralnego lub wojewodą, zastępującą go osobę kierującą departamentem (komórką równorzędną), a w urzędach wojewódzkich - wydziałem (komórką równorzędną). O ustanowieniu zastępstwa dyrektor generalny urzędu niezwłocznie zawiadamia Szefa Służby Cywilnej.";

4)
art. 22 otrzymuje brzmienie:

"Art. 22. 1. Dyrektor generalny urzędu, z zastrzeżeniem art. 23, ma obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej w kierowanym przez siebie urzędzie, przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, a także przez opublikowanie go w Biuletynie Służby Cywilnej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565).

2. Ogłoszenie o naborze powinno zawierać:

1) nazwę i adres urzędu,

2) określenie stanowiska pracy,

3) wymagania związane ze stanowiskiem pracy zgodnie z opisem danego stanowiska, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe,

4) zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy,

5) wskazanie wymaganych dokumentów,

6) termin i miejsce składania dokumentów.

3. Termin do składania dokumentów, określony w ogłoszeniu o naborze, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w Biuletynie Służby Cywilnej.

4. Umieszczenie ogłoszenia o naborze w Biuletynie Służby Cywilnej jest bezpłatne.";

5)
po art. 22 dodaje się art. 22a-22e w brzmieniu:

"Art. 22a. Informacje o kandydatach, którzy zgłosili się do naboru, stanowią informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o naborze.

Art. 22b. 1. Po upływie terminu do składania dokumentów określonego w ogłoszeniu o naborze dyrektor generalny urzędu niezwłocznie upowszechnia listę kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze, przez umieszczenie jej w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, a także przez opublikowanie jej w Biuletynie Informacji Publicznej.

2. Lista, o której mowa w ust. 1, zawiera imię i nazwisko kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Art. 22c. 1. Sporządza się protokół przeprowadzonego naboru.

2. Protokół zawiera w szczególności:

1) określenie stanowiska pracy, na które był prowadzony nabór, liczbę kandydatów oraz imiona, nazwiska i adresy nie więcej niż 5 najlepszych kandydatów uszeregowanych według poziomu spełniania przez nich wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze,

2) informację o zastosowanych metodach i technikach naboru,

3) uzasadnienie dokonanego wyboru.

Art. 22d. 1. Dyrektor generalny urzędu upowszechnia informację o wyniku naboru w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia wybranego kandydata albo zakończenia naboru, w przypadku, gdy w jego wyniku nie doszło do zatrudnienia żadnego kandydata.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę i adres urzędu,

2) określenie stanowiska pracy,

3) imię i nazwisko wybranego kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,

4) uzasadnienie dokonanego wyboru kandydata albo uzasadnienie niezatrudnienia żadnego kandydata.

3. Informację o wyniku naboru upowszechnia się w Biuletynie Służby Cywilnej, w Biuletynie Informacji Publicznej i w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, przez okres co najmniej 3 miesięcy.

4. Umieszczenie informacji o wyniku naboru w Biuletynie Służby Cywilnej jest bezpłatne.

Art. 22e. Jeżeli stosunek pracy osoby wyłonionej w drodze naboru ustał w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy, dyrektor generalny urzędu może zatrudnić na tym samym stanowisku kolejną osobę spośród najlepszych kandydatów wymienionych w protokole tego naboru. Przepisy art. 22d stosuje się odpowiednio.";

6)
w art. 41 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) osoby kierującej departamentem (komórką równorzędną) i jej zastępcy w urzędach, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, oraz osoby kierującej wydziałem (komórką równorzędną) i jej zastępcy w urzędach wojewódzkich,";

7)
po art. 44 dodaje się art. 44a-44d w brzmieniu:

"Art. 44a. Informacje o kandydatach, którzy zgłosili się do konkursu, stanowią informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o konkursie.

Art. 44b. 1. Termin do składania dokumentów określonych w ogłoszeniu o konkursie na wyższe stanowisko w służbie cywilnej nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w Biuletynie Służby Cywilnej.

2. Po upływie terminu do składania dokumentów, określonego w ogłoszeniu o konkursie, Szef Służby Cywilnej upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej listę kandydatów, którzy zgłosili się do tego konkursu.

3. Lista, o której mowa w ust. 2, zawiera imię i nazwisko kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Art. 44c. 1. Szef Służby Cywilnej upowszechnia informację o wyniku konkursu w terminie 30 dni od dnia zakończenia prac przez zespół konkursowy.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę i adres urzędu,

2) określenie stanowiska pracy,

3) imię i nazwisko kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,

4) uzasadnienie dokonanego wyboru kandydata albo uzasadnienie niewyłonienia żadnego kandydata.

3. Informację o wyniku konkursu upowszechnia się w Biuletynie Służby Cywilnej i w Biuletynie Informacji Publicznej.

Art. 44d. 1. Szef Służby Cywilnej niezwłocznie upowszechnia informację o obsadzeniu stanowiska w drodze konkursu albo o powodach nieobsadzenia stanowiska.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę i adres urzędu,

2) określenie stanowiska pracy,

3) datę obsadzenia stanowiska,

4) imię i nazwisko osoby zajmującej stanowisko oraz jej miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,

5) ostatnie miejsce zatrudnienia i zajmowane tam stanowisko,

6) wykształcenie oraz nazwę uczelni,

7) powody nieobsadzenia stanowiska.";

8)
w art. 47 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Szef Służby Cywilnej upowszechnia w Biuletynie Służby Cywilnej i w Biuletynie Informacji Publicznej informację o zarządzeniu przeprowadzenia ponownego konkursu w terminie 30 dni od tego zarządzenia.";

9)
w art. 48 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Opinia, o której mowa w ust. 1, powinna zostać wydana w terminie 14 dni od dnia zwrócenia się o nią przez Prezesa Rady Ministrów. Brak opinii w tym terminie jest równoznaczny z wydaniem opinii pozytywnej. Prezes Rady Ministrów przenosi urzędnika na stanowisko, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 1, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania opinii lub upływu terminu do jej otrzymania.";

10)
po art. 48 dodaje się art. 48a w brzmieniu:

"Art. 48a. 1. W razie nieobsadzenia stanowiska, o którym mowa w art. 41 ust. 1, niezwłocznie powierza się pełnienie obowiązków na tym stanowisku, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w urzędzie i posiadającemu staż pracy w służbie cywilnej nie krótszy niż 6 miesięcy, funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu służbę na stanowisku urzędniczym w urzędzie albo osobie, o której mowa w art. 2 ust. 3. Jeżeli stanowisko nie zostanie obsadzone w wyniku konkursu w okresie 6 miesięcy, pełnienie obowiązków można jednokrotnie przedłużyć na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

2. Procedurę, o której mowa w ust. 1, można zastosować jednokrotnie.

3. W razie udzielenia członkowi korpusu służby cywilnej zajmującemu stanowisko, o którym mowa w art. 41 ust. 1, urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, niezwłocznie powierza się pełnienie obowiązków na tym stanowisku, na czas trwania tego urlopu, członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w urzędzie i posiadającemu staż pracy w służbie cywilnej nie krótszy niż 6 miesięcy, funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu służbę na stanowisku urzędniczym w urzędzie albo osobie, o której mowa w art. 2 ust. 3.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, osoba, której powierza się pełnienie obowiązków, powinna spełniać warunki określone dla danego stanowiska w przepisach odrębnych.

5. W Komendzie Głównej Policji, Komendzie Głównej Straży Granicznej i Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej obowiązki na stanowisku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 2, można powierzyć również odpowiednio policjantowi, funkcjonariuszowi Straży Granicznej i strażakowi - pełniącemu służbę w Komendzie.

6. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, obowiązki powierza:

1) na stanowisku Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego - minister właściwy do spraw finansów publicznych,

2) na stanowisku dyrektora generalnego urzędu - Prezes Rady Ministrów na uzgodniony wniosek właściwego ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewody i Szefa Służby Cywilnej,

3) na stanowisku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 2:

a) członkowi korpusu służby cywilnej - dyrektor generalny urzędu,

b) funkcjonariuszowi celnemu i osobie, o której mowa w art. 2 ust. 3 - właściwy minister, kierownik urzędu centralnego lub wojewoda, na wniosek dyrektora generalnego urzędu,

4) na stanowisku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 3 - właściwy wojewoda w porozumieniu z Głównym Lekarzem Weterynarii.";

11)
w art. 57 dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. W razie przeniesienia w stan nieczynny urzędnika służby cywilnej zajmującego stanowisko, o którym mowa w art. 41 ust. 1, przepisy art. 48a ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.";

12)
w art. 58 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W razie tymczasowego aresztowania członka korpusu służby cywilnej zajmującego stanowisko, o którym mowa w art. 41 ust. 1, przepisy art. 48a ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.";

13)
w art. 59 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. W razie zawieszenia w pełnieniu obowiązków członka korpusu służby cywilnej zajmującego stanowisko, o którym mowa w art. 41 ust. 1, przepisy art. 48a ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.".