Art. 6. - Zm.: ustawa - Kodeks pracy oraz niektóre ustawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.20.107

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 kwietnia 1989 r.
Art.  6.

W ustawie z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1987 r. Nr 35, poz. 201 i z 1989 r. Nr 10, poz. 57) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 38 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Organ, do którego wniesiono sprzeciw, jest obowiązany rozpatrzyć go w ciągu dwóch tygodni. W razie nierozpatrzenia sprzeciwu w tym terminie, a także w razie nieuwzględnienia sprzeciwu, organowi, który go wniósł, przysługuje prawo zwrócenia się, w terminie dwóch tygodni, o rozstrzygnięcie do sądu. Od orzeczenia sądu nie przysługuje środek odwoławczy.",

2)
po art. 38 dodaje się art. 38a-38c w brzmieniu:

"Art. 38a. 1. Stosunek pracy z dyrektorem przedsiębiorstwa państwowego nawiązuje się po upływie terminu na zgłoszenie sprzeciwu, o którym mowa w art. 38 ust. 1, a w razie zgłoszenia sprzeciwu - po jego cofnięciu przez organ, który go wniósł, albo oddaleniu przez sąd wniosku o uchylenie decyzji (uchwały) o powołaniu dyrektora.

2. Osobie, która wskutek uwzględnienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 38 ust. 1, przez uprawniony organ albo sąd nie została zatrudniona na stanowisku dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, przysługuje świadczenie pieniężne wyrównujące stratę spowodowaną pozostawaniem z tego powodu bez pracy, nie przekraczające jednak wynagrodzenia za 1 miesiąc, jakie osoba ta otrzymałaby na stanowisku dyrektora.

Art. 38b. 1. Organ uprawniony do zgłoszenia sprzeciwu, o którym mowa w art. 38 ust. 1, powinien być niezwłocznie poinformowany o przyczynie odwołania dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.

2. Jeżeli w stosunku do decyzji odwołującej dyrektora przedsiębiorstwa państwowego został zgłoszony sprzeciw, rozwiązanie stosunku pracy z odwołanym dyrektorem następuje w trybie i na zasadach określonych w art. 70-72 Kodeksu pracy po cofnięciu sprzeciwu przez organ, który go wniósł, albo oddaleniu przez sąd wniosku o uchylenie decyzji (uchwały) o odwołaniu dyrektora.

Art. 38c. Pracownikowi odwołanemu ze stanowiska dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, bez uzasadnionej przyczyny, przysługuje odszkodowanie w wysokości sześciomiesięcznego, ostatnio pobieranego wynagrodzenia. Na poczet odszkodowania zalicza się wynagrodzenie wypłacone za okres wypowiedzenia. Odszkodowanie to może być dochodzone przed sądem pracy."