Zm.: rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.50.369

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 marca 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 27 marca 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu

Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 127) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2005 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu (Dz. U. Nr 203, poz. 1688, Nr 223, poz. 1920 i Nr 248, poz. 2100 oraz z 2006 r. Nr 26, poz. 198) w § 1a dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2-5 w brzmieniu:

"2. Kaczki i gęsi w zakładzie hodowli zarodowej lub zakładzie reprodukcyjnym mogą być utrzymywane na otwartej przestrzeni, jeżeli:

1) zostały trwale oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację;

2) będą przebywały na otwartej przestrzeni nie dłużej niż 6 godzin dziennie;

3) ich karmienie i pojenie odbywa się w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków;

4) podmiot prowadzący zakład zapewni:

a) stały dozór uniemożliwiający kontakt kaczek i gęsi z dzikimi ptakami,

b) że kaczki i gęsi przebywające na otwartej przestrzeni nie będą miały dostępu do otwartych zbiorników wodnych,

c) stosowanie urządzeń do odstraszania dzikich ptaków,

d) że lekarz weterynarii będzie przeprowadzał badanie kliniczne ptaków w stadzie raz w miesiącu, przy czym pierwsze badanie zostanie przeprowadzone przed rozpoczęciem utrzymywania ptaków na otwartej przestrzeni,

e) że będzie przeprowadzane badanie laboratoryjne w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu wywołanej wirusem grypy A podtyp H5 i H7 co najmniej co 2 miesiące, przy czym pierwsze badanie zostanie przeprowadzone przed rozpoczęciem utrzymywania ptaków na otwartej przestrzeni.

3. Badanie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 lit. e, przeprowadza się na próbkach pobranych przez lekarza weterynarii co najmniej od 15 ptaków z każdego stada w krajowym laboratorium referencyjnym, w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej, prowadzącym badania w tym kierunku.

4. Podmiot prowadzący zakład hodowli zarodowej lub zakład reprodukcyjny:

1) zamierzający utrzymywać ptaki w sposób określony w ust. 2, informuje o tym powiatowego lekarza weterynarii przed rozpoczęciem takiego utrzymywania, podając miejsce oraz liczbę utrzymywanych ptaków;

2) przekazuje informację o wynikach badań, o których mowa w ust. 2 pkt 4 lit. d i e, powiatowemu lekarzowi weterynarii niezwłocznie po ich otrzymaniu.

5. Gołębie pocztowe mogą być wypuszczane z gołębnika na loty treningowe jedynie w najbliższym sąsiedztwie gołębnika, jeżeli są:

1) utrzymywane oddzielnie od innych ptaków;

2) karmione i pojone w zamkniętym pomieszczeniu.".

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 220, poz. 1892).