Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru w formie poboru podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących niektóre przemysły i usługi bądź trudniących się handlem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.12.67

Akt jednorazowy
Wersja od: 17 kwietnia 1968 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 kwietnia 1968 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących niektóre przemysły i usługi bądź trudniących się handlem.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 i 6 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących niektóre przemysły i usługi bądź trudniących się handlem (Dz. U. z 1967 r. Nr 3, poz. 10) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) handlu artykułami spożywczo-rolnymi oraz artykułami rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem handlu żywcem - kwoty 660.000 zł; do kwoty tej nie wlicza się obrotu osiągniętego ze sprzedaży ryb w stanie surowym, solonych i wędzonych, jeżeli sprzedaż tych ryb jest odrębnie opodatkowana podatkami obrotowym i dochodowym na zasadach i warunkach określonych w § 16a,";

2)
w § 5:
a)
dodaje się nowy ust. 1 w brzmieniu:

"1. Ryczałt przyznaje się:

1) na okres trzech lat - osobom wykonującym świadczenia, o których mowa w § 1 pkt 6, oraz świadczenia w zakresie transportu osobowego konnego i mechanicznego (z wyłączeniem autobusów), z wyjątkiem osób, których małżonek wykonuje we własnym imieniu świadczenia podlegające opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym w formie ryczałtu,

2) na okres jednego roku - osobom wykonującym pozostałe rodzaje świadczeń, o których mowa w § 1.",

b)
dotychczasowy ust. 1 oznacza się jako ust. 1a,
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Podatnicy opłacający ryczałt wolni są w zakresie świadczeń objętych ryczałtem od przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym i o zobowiązaniach podatkowych obowiązków dotyczących prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, miesięcznych deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek miesięcznych na podatki obrotowy i dochodowy."

3)
w § 14 ust. 1 pkt 2 dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) nieprowadzenia lub nierzetelnego prowadzenia księgi zakupu ryb albo prowadzenia jej niezgodnie z przepisem § 16a ust. 4 przez podatników opłacających z tytułu sprzedaży ryb odrębny ryczałt.";

4)
w § 15 ust. 1 dodaje się zdanie w brzmieniu: "Jeżeli chodzi o podatników wykonujących świadczenia określone w § 1 pkt 4, zmiana ryczałtu może ponadto nastąpić w razie zmiany cen pobieranych za te świadczenia.";
5)
po § 16 dodaje się § 16a w brzmieniu:

"§ 16a. 1. Na wniosek podatnika podatki obrotowy i dochodowy z tytułu sprzedaży ryb w stanie surowym, solonych i wędzonych pobiera się w formie odrębnego ryczałtu na zasadach i warunkach określonych w rozporządzeniu ze zmianami wynikającymi z ust. 2-7.

2. Ryczałt (ust. 1) pobiera się bez względu na formę opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym pozostałych świadczeń w zakresie handlu artykułami spożywczo-rolnymi oraz artykułami rolnymi i ogrodniczymi (§ 1 pkt 3) prowadzonego w ramach tego samego przedsiębiorstwa co sprzedaż ryb; jeżeli te pozostałe świadczenia są opodatkowane na zasadach ogólnych, stan zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie nie ma wpływu na prawo opłacania odrębnego ryczałtu z tytułu sprzedaży ryb.

3. Wniosek o objęcie ryczałtem należy złożyć przed pierwszym zakupem ryb dokonanym w roku podatkowym.

4. Podatnicy opłacający ryczałt (ust. 1) są obowiązani do prowadzenia księgi zakupu ryb sporządzonej we własnym zakresie według wzoru odrębnie ustalonego i udostępnionego podatnikowi przez organ finansowy. Zapisy w księdze zakupu ryb powinny być udokumentowane rachunkami. Rachunek powinien zawierać:

1) nazwę firmy (imię i nazwisko) dostawcy,

2) dokładny adres dostawcy,

3) datę,

4) numer kolejny rachunku,

5) nazwę firmy (imię i nazwisko) zakupującego,

6) dokładny adres zakupującego,

7) oznaczenie rodzajów ryb,

8) ilość i cenę jednostkową każdego rodzaju ryb,

9) ogólną sumę należności,

10) podpis dostawcy.

5. Ryczałt wynosi 3% od wartości zakupionych ryb. Ryczałt oblicza podatnik na podstawie danych wynikających z księgi zakupu ryb i wpłaca w ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, przedstawiając równocześnie organowi finansowemu księgę zakupu ryb celem potwierdzenia prawidłowości obliczenia i wpłaty ryczałtu.

6. Jeżeli podatnik opłacający ten ryczałt osiąga również dochody z innych źródeł przychodów, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie bierze się pod uwagę dochodów osiągniętych ze sprzedaży ryb, opodatkowanych odrębnym ryczałtem.

7. W razie niezłożenia lub nieuwzględnienia wniosku o opodatkowanie sprzedaży ryb odrębnym ryczałtem, świadczenia w zakresie sprzedaży ryb podlegają opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym, łącznie z pozostałymi świadczeniami wykonywanymi przez podatnika, na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu, w zależności od tego, jak są opodatkowane te pozostałe świadczenia."

1.
W stosunku do podatników wykonujących świadczenia w zakresie sprzedaży ryb termin określony w § 16a ust. 3 przesuwa się w roku podatkowym 1968 do dnia trzydziestego po dniu ogłoszenia rozporządzenia.
2.
Jeżeli na podstawie dotychczasowych przepisów podatnikom, o których mowa w ust. 1, został już ustalony na 1968 r. ryczałt obejmujący również świadczenia w zakresie sprzedaży ryb, ryczałt ten na wniosek podatnika może być zmieniony, poczynając od miesiąca, w którym podatnik rozpoczął opłacanie odrębnego ryczałtu z tytułu sprzedaży ryb.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.