Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 sierpnia 1927 r. o rzeczowych świadczeniach wojennych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.29.288

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1932 r.

USTAWA
z dnia 9 marca 1932 r.
o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 sierpnia 1927 r. o rzeczowych świadczeniach wojennych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 sierpnia 1927 r. o rzeczowych świadczeniach wojennych (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 687) ulega następującym zmianom:

1)
W rozdziale I w art. 14 dodaje się ustęp drugi o następującem brzmieniu:

"Do czasu ustawowego unormowania przygotowania obrony przeciwlotniczej Rada Ministrów władna jest już w czasie pokoju nakładać w drodze rozporządzenia na właścicieli nieruchomości, zakłady przemysłowe oraz zakłady i instytucje użyteczności publicznej obowiązek zaprowadzenia odpowiednich urządzeń w zakresie zewnętrznego orientacyjnego oświetlenia."

2)
W rozdziale VII w art. 56 wyrazy: "rozdziału VI" zastępuje się wyrazami: "art. 51 oraz art. 53 - 55";
3)
W tym samym rozdziale VII wprowadza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności jako art. 58-a o następującem brzmieniu:

"Minister Spraw Wojskowych może już w czasie pokoju w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych nakładać na właścicieli lub posiadaczy, względnie na zarządy (zarządców), objektów żeglugi śródlądowej obowiązek:

a) stawiania na żądanie władzy wojskowej prywatnych statków rzecznych do przeglądu w miejscu i czasie, oznaczonym przez właściwe władze wojskowe w porozumieniu z właściwemi władzami administracji ogólnej;

b) prowadzenia okrętowych zeszytów ewidencyjnych przeglądu, wedle wzoru, ustalonego rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych, wydanem w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych".

4)
W art. 96 zamiast wyrazów: "Wszystkie przestępstwa, przewidziane w niniejszem rozporządzeniu" umieszcza się wyrazy:

"Przestępstwa, przewidziane w art. 87 - 90 niniejszego rozporządzenia".

5)
W rozdziale XIII wprowadza się nowe postanowienie, oznaczone w kolejności, jako art. 96-a o następującem brzmieniu:

"Winni niewykonania obowiązków, wynikających z rozporządzeń lub zarządzeń, wydanych na mocy art. 58-a niniejszego rozporządzenia, będą karani grzywną do 200 złotych i aresztem do sześciu tygodni, albo jedną z tych kar.

Do orzekania o wykroczeniu powyższem właściwe są powiatowe władze administracji ogólnej".

Wykonanie niniejszej ustawy panicza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrami: Robót Publicznych, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.