Zm.: rozporządzenie o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.25.229

Akt jednorazowy
Wersja od: 5 maja 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 maja 1950 r.
zmieniające rozporządzenie o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414 i z 1950 r. Nr 20, poz. 170) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 stycznia 1948 r. o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 30) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Pracownicy mają prawo do zasiłku rodzinnego, z zastrzeżeniem § 2 ust. 1, 2, 3 i 6, poczynając od rozpoczęcia pracy aż do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego, za każdy miesiąc kalendarzowy. Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli liczba dni przepracowanych w miesiącu kalendarzowym wynosi mniej niż 20.

2. Do dni pracy wlicza się wszystkie okresy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, oraz okresy przerw w pracy z przyczyn niezależnych od pracownika lub z innych ważnych powodów, choćby za czas takiej przerwy nie przysługiwało wynagrodzenie. W szczególności do dni pracy wlicza się okresy zwolnienia od zajęć z powodu choroby, macierzyństwa lub izolacji, zarządzonej przez władze sanitarne dla zapobieżenia rozwleczeniu choroby zakaźnej, bądź też z powodu urlopu wypoczynkowego, okresy powołania na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, sprawowania mandatu poselskiego lub pełnienia innych czynności obywatelskich lub społecznych, okresy w których pracownik skierowany był na szkolenie lub uzyskał od pracodawcy zwolnienie od zajęć w celu załatwienia spraw osobistych lub rodzinnych.

3. Byli pracownicy mają prawo do zasiłku rodzinnego, z zastrzeżonym § 2 ust. 4 i 6 od rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego aż do ustania uprawnień do zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pobierali zasiłek chorobowy.

4. Emeryci i renciści mają prawo do zasiłku rodzinnego, z zastrzeżeniem § 2 ust. 5 i 6, przez czas trwania uprawnień do pobierania zaopatrzenia lub renty.

5. Sieroty mają prawo do zasiłku rodzinnego przez czas trwania uprawnień do pobierania zaopatrzenia (zasiłku) sierocego lub renty sierocej".

2)
w § 4 skreśla się ust. 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 5 maja 1950 r.