§ 2. - Zm.: przepisy w sprawie uznawania poborowych i żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin oraz wypłacania zasiłków miesięcznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.2.10

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1981 r.
§  2.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 125) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowy stosunek pracy wygasa z dniem złożenia przez pracownika oświadczenia o rezygnacji z powrotu do zakładu pracy lub z dniem podjęcia pracy w innym zakładzie pracy.";

2)
w § 6:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje pracownikowi, jeżeli:

1) został zwolniony ze służby wojskowej i podjął pracę w tym samym roku kalendarzowym, za który przed rozpoczęciem odbywania służby urlop wykorzystał lub otrzymał ekwiwalent pieniężny, albo

2) okres zatrudnienia przed powołaniem do służby wojskowej, podlegającego wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy uzyskanie prawa do urlopu, oraz pełnienia służby wojskowej wynosi łącznie mniej niż 12 miesięcy.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W wypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w ust. 1 z upływem 12-miesięcznego łącznego okresu zatrudnienia i służby wojskowej.";

3)
w § 8 ust. 1 po wyrazach: "przewidziany w art. 120 ust. 1 i 2" dodaje się wyrazy: "oraz art. 121 ust. 1";
4)
§ 18 i 19 otrzymują brzmienie:

"§ 18. 1. Zasiłki miesięczne przewidziane w art. 126 ust. 1 ustawy wypłaca się:

1) rodzinie poborowego uznanego za jedynego żywiciela rodziny, który został powołany do zasadniczej służby wojskowej - za okres od dnia wcielenia go do jednostki wojskowej do dnia zwolnienia ze służby wojskowej, na podstawie zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o wcielenie lub zwolnieniu ze służby,

2) rodzinie żołnierza uznanego za jedynego żywiciela rodziny, który pozostawiony został w służbie wojskowej - po uprawomocnieniu się decyzji, za okres od dnia wniesienia podania o uznanie za jedynego żywiciela rodziny, nie wcześniej jednak niż od dnia wcielenia do służby, do dnia zwolnienia ze służby wojskowej, na podstawie zawiadomienia szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego o pozostawieniu tego żołnierza w służbie wojskowej.

2. Zasiłki miesięczne z tytułu przyczyniania się żołnierza do utrzymywania członków rodziny uzyskujących dochód oraz pobierających emeryturę lub rentę wypłaca się w wysokości różnicy między sumą zasiłków obliczonych dla tych osób a sumą uzyskiwanego przez nie dochodu oraz pobieranej emerytury lub renty.

3. Przy określeniu wysokości należnych zasiłków miesięcznych przyjmuje się następującą kolejność osób uprawnionych: żona, pierwsze dziecko, kolejne dzieci i inni członkowie rodziny.

4. Zasiłki miesięczne wypłaca się z dołu, poczynając od ostatniego dnia miesiąca, za który przysługują; za okres krótszy niż miesiąc zasiłki wypłaca się w wysokości 1/30 zasiłku miesięcznego za każdy dzień.

5. W razie zmiany miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące przez osobę pobierającą zasiłki organem właściwym do wypłacania tych zasiłków jest terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, który je przyznał.

6. Tryb uznawania żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin określają odrębne przepisy.

§ 19. 1. Prawo do pobieranych zasiłków wygasa z dniem:

1) ustania warunków uzasadniających uznanie uprawnionego dotychczas członka rodziny za pozostającego na utrzymaniu żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową lub ćwiczenia wojskowe,

2) zmiany wysokości uzyskiwanego dochodu albo emerytury lub renty w razie pobierania zasiłków, o których mowa w § 18 ust. 2.

2. Ponadto wygasa prawo do zasiłków:

1) miesięcznych - z dniem zwolnienia żołnierza ze służby wojskowej,

2) dziennych, o których mowa w § 17 ust. 2 - z dniem przeniesienia żołnierza do rezerwy.

3. O zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej (przeniesieniu do rezerwy) wojskowa komenda uzupełnień, w której ewidencji pozostaje żołnierz, zawiadamia terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, wypłacający zasiłek.

4. Odzyskanie prawa do zasiłków, jak również zmiana ich wysokości wymaga wydania nowej decyzji na wniosek albo z urzędu.";

5)
po § 19 dodaje się § 19a - 19d w brzmieniu:

"§ 19a. 1. Osoby pobierające zasiłki są obowiązane do niezwłocznego zawiadomienia organów wypłacających zasiłki o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość.

2. Osoby, które świadomie podały nieprawdziwe dane w celu uzyskania nie przysługującego im zasiłku lub uzyskania zasiłku w wyższym wymiarze albo nie zawiadomiły o okolicznościach powodujących wygaśnięcie prawa do zasiłku, są obowiązane do zwrotu pobranego zasiłku lub jego części.

§ 19b. 1. Dzieciom uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych na podstawie prawomocnego wyroku, postanowienia sądu w sprawie o rozwód lub zarządzenia tymczasowego w sprawie o alimenty albo ugody zawartej przed sądem od żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową przysługują zasiłki w wysokości świadczeń alimentacyjnych, nie wyższej jednak niż kwota zasiłków miesięcznych przewidziana dla analogicznej liczby osób.

2. Zasiłki, o których mowa w ust. 1, wypłacają terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego na wniosek osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych lub jej opiekuna albo żołnierza zobowiązanego do tych świadczeń.

3. Zasiłki przysługują począwszy od następnego miesiąca kalendarzowego po powołaniu żołnierza do służby wojskowej do końca miesiąca, w którym żołnierz został zwolniony ze służby. Jeżeli żołnierz został zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych w czasie odbywania służby wojskowej, zasiłki przysługują z dniem powstania obowiązku świadczeń.

4. Osobom, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje prawo do jednoczesnego korzystania ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

5. Przepisy § 19 ust. 3 i 4 oraz § 19a stosuje się odpowiednio.

§ 19c. 1. Żołnierzom uznanym za jedynych żywicieli rodzin oraz ich małżonkom, jak również żołnierzom samotnym zawiesza się o okresie odbywania zasadniczej służby wojskowej spłatę pożyczek gotówkowych udzielonych przez powszechną kasę oszczędności lub banki spółdzielcze oraz kredytów bankowych na zakup artykułów przemysłowych i zapłatę należności za usługi.

2. Pożyczki i kredyty, o których mowa w ust. 1, w okresie zawieszenia ich spłaty nie podlegają oprocentowaniu.

§ 19d. 1. Członkom rodziny żołnierza uznanego za jedynego żywiciela rodziny, pobierającym zasiłki miesięczne, przysługują bony towarowe, uprawniające do zakupu towarów podlegających reglamentacji, jeżeli osoby te nie otrzymują ich z innego tytułu.

2. Bony towarowe przysługują również żołnierzom i członkom ich rodzin pobierających zasiłki dzienne w wypadkach, o których mowa w § 14 i 17.";

6)
w § 22 ust. 2 wyrazy: "§ 6 ust. 1 i 2" zastępuje się wyrazami: "§ 6 ust. 1, 2 i 4";
7)
w § 24 ust. 1:
a)
wyrazy: "Absolwentowi, który w czasie odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego ukończył z wynikiem pomyślnym szkolenie i odbył praktykę w jednostce wojskowej" zastępuje się wyrazami: "Absolwentowi, który ukończył z wynikiem pomyślnym długotrwałe przeszkolenie wojskowe",
b)
po wyrazach: "§ 12" dodaje się wyrazy: "§ 19b - 19d";
8)
w § 28:
a)
dotychczasową treść § 28 oznacza się jako ust. 1 i w ustępie tym po wyrazach: "§ 19" dodaje się wyrazy: "§ 19a",
b)
dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Członkom rodzin absolwentów, o których mowa w ust. 1, pobierającym zasiłki dzienne, przysługuje uprawnienie określone w § 19d ust. 1.

3. Przepis § 19d ust. 2 stosuje się odpowiednio do absolwentów zwolnionych z krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego oraz członków ich rodzin pobierających zasiłki dzienne w wypadkach, o których mowa w § 14.";

9)
w § 29 po wyrazach: "§ 19" dodaje się wyrazy: "§ 19a";
10)
w § 30 po wyrazach: "§ 12" dodaje się wyrazy: "§ 19b - 19d";
11)
w § 31:
a)
w ust. 2 po wyrazach: "na ćwiczenia w obronie cywilnej" spójnik "i" zastępuje się przecinkiem oraz dodaje wyrazy: "trwające w sposób ciągły dłużej niż jeden dzień, oraz osób powołanych na ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji w wymiarze ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy, jak również do", a po wyrazach: "§ 19" dodaje się wyrazy: "§ 19a",
b)
w ust. 3 po wyrazach: "w obronie cywilnej" dodaje się wyrazy: "oraz w jednostkach przewidzianych do militaryzacji w wymiarze ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy".