Art. 2. - Zm.: przepisy postępowania w sprawach cywilnych i prawa o ustroju sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.1.5

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.
Art.  2.

W ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 349) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 16 dodaje się § 3 w brzmieniu:

"§ 3. W przypadku uwzględnienia nadzwyczajnej rewizji od orzeczenia sądu drugiej lub trzeciej instancji, wydanego według przepisów dotychczasowych, Sąd Najwyższy - o ile nie orzeka co do istoty sprawy - uchyla orzeczenia wszystkich instancyj i sprawę przekazuje do rozpoznania sądowi pierwszej instancji, właściwemu w chwili rozpoznania rewizji lub zatwierdza orzeczenie jednego z sądów niższej instancji.",

2)
art. 18 i 19 otrzymują brzmienie:

"Art. 18. W okresie do dnia 31 grudnia 1953 r. strona może w drugiej instancji powoływać nowe fakty i dowody, chyba że mogła je powołać już w pierwszej instancji. Sąd rewizyjny, jeżeli uzna te fakty i dowody za mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, uchyli zaskarżone orzeczenie i odeśle sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Jednakże w przypadku uznania roszczeń, przyznania faktów lub powołania dowodów z dokumentu dopiero przed sądem rewizyjnym, sąd ten dokonuje samodzielnie ustaleń i rozstrzyga sprawę ostatecznie, jeżeli nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia dalszego postępowania dowodowego.

Art. 19. § 1. W czasie do dnia 31 grudnia 1953 r. zawiesza się moc obowiązującą art. 336 kodeksu postępowania cywilnego.

§ 2. W okresie zawieszenia mocy obowiązującej art. 336 kodeksu postępowania cywilnego wyrok z uzasadnieniem powinien być sporządzony na piśmie w ciągu dwóch tygodni w przypadkach, gdy z mocy art. 340 § 1 kodeksu postępowania cywilnego ulega on doręczeniu na żądanie strony lub z urzędu albo gdy strona złożyła rewizję bez żądania doręczenia wyroku z uzasadnieniem (§ 2 k.p.c.)"