Art. 1. - Zm.: prawo o aktach stanu cywilnego i przepisy wprowadzających to prawo.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.36.252

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 czerwca 1949 r.
Art.  1.

W prawie o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272) wprowadza się zmiany następujące:

1)
W art. 9 ust. (2) wyraz "zażalenia" zastępuje się wyrazem "odwołania".
2)
W art. 11 ust. (1) cyfrę "200" zastępuje się cyfrą "1000".
3)
Art. 34 otrzymuje brzmienie:

"Art. 34. Przepisy art. 33 ust. (3) stosuje się odpowiednio w przypadku:

a)
gdy akt unieważniony trzeba zastąpić nowym aktem;
b)
gdy akt urodzenia bądź akt małżeństwa nie został sporządzony w czasie właściwym i nie można go sporządzić w zwykłym trybie".
4)
W art. 63 ust. (2) i (3) otrzymują brzmienie:

"(2) Władza administracji ogólnej pierwszej instancji przeprowadzi konieczne postępowanie wyjaśniające celem wyświetlenia okoliczności, w jakich dziecko zostało znalezione, ustali po zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy przypuszczalny jego wiek, nada mu imię i ustali, jakie imiona mają być wpisane do aktu urodzenia jako imiona rodziców, wystąpi do władzy administracji ogólnej drugiej instancji o nadanie nazwiska, następnie zarządzi sporządzenie aktu urodzenia (ust. 4).

(3) Osobie, która objęła pieczę nad dzieckiem, należy dać możność złożenia oświadczenia w sprawie brzmienia imienia i nazwiska przed ich nadaniem dziecku. Jeżeli w akcie urodzenia dziecka jako imiona rodziców mają być wpisane imiona małżonków, którzy objęli pieczę nad dzieckiem, należy wpisać nazwisko rodowe mężatki jako nazwisko rodowe matki dziecka".

5)
W art. 69 skreśla się dotychczasowy ust. (2) a w to miejsce wstawia się ustępy (2) i (3) w brzmieniu:

"(2) W razie przysposobienia dokonanego wspólnie przez małżonków dane wymienione w art. 61 lit. c dotyczące rodziców dziecka zastępuje się danymi dotyczącymi przysposabiających, o czym należy zaznaczyć we wzmiance dodatkowej o przysposobieniu.

(3) Przepisu ust. (2) nie stosuje się, jeżeli strony w akcie przysposobienia wyłączyły powyższy skutek".

6)
W art. 70 skreśla się punkt 1), a dotychczasowe punkty 2) i 3) otrzymują oznaczenia 1) i 2).
7)
W art. 88 ust. (2) otrzymuje brzmienie:

"(2) W razie stwierdzenia zgonu przez sąd akt zejścia sporządza się w księdze aktów zejścia w urzędzie stanu cywilnego, w którego obwodzie nastąpił zgon; jeżeli miejsce zgonu nie zostało stwierdzone lub znajduje się za granicą, akt zejścia sporządza się w urzędzie stanu cywilnego, w którego obwodzie osoba, której zgon został stwierdzony, miała ostatnie zamieszkanie, w braku zaś takiego miejsca - w urzędzie stanu cywilnego w Warszawie, wyznaczonym przez Ministra Administracji Publicznej na podstawie art. 27".