Art. 4. - Zm.: niektóre przepisy prawa karnego i prawa o wykroczeniach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.20.135

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 czerwca 1988 r.
Art.  4.

W Kodeksie wykroczeń wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 21:
a)
§ 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Obowiązek określony w art. 20 § 2 pkt 2 polega na wykonaniu nieodpłatnej dozorowanej pracy na cele publiczne w odpowiednim uspołecznionym zakładzie pracy lub instytucji użyteczności publicznej w wymiarze od 20 do 50 godzin w stosunku miesięcznym.

§ 2. W stosunku do osoby zatrudnionej w uspołecznionym zakładzie pracy organ orzekający, zamiast obowiązku określonego w § 1, może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez organ orzekający; w okresie odbywania kary ukarany nie może rozwiązać bez zgody organu orzekającego stosunku pracy, jak również nie można w tym okresie przenieść ukaranego na wyższe stanowisko."

b)
w § 3 na końcu kropkę skreśla się i dodaje się wyrazy "z tym że potrącenie może orzec na rzecz tego zakładu na potrzeby związane z wykonywaniem kary albo na cel społeczny wskazany przez organ orzekający."
2)
art. 23 otrzymuje brzmienie:

"Art. 23. Jeżeli skazany uchyla się od wykonywania kary ograniczenia wolności, ulega ona zamianie na zastępczą karę grzywny, przy czym miesiąc ograniczenia wolności przyjmuje się za równoważny grzywnie od 10.000 do 30.000 złotych, a jeżeli okoliczności wskazują na to, że egzekucja grzywny nie będzie skuteczna - na zastępczą karę aresztu, przy czym miesiąc ograniczenia wolności odpowiada 15 dniom aresztu.";

3)
art. 37a otrzymuje brzmienie:

"Art. 37a. W stosunku do sprawcy wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, instytucjom państwowym i społecznym lub urządzeniom użytku publicznego, zagrożonego karą aresztu 3 miesięcy, można orzec nawiązkę do 50.000 złotych na cel społeczny wskazany przez organ orzekający."