Art. 1. - Zm.: niektóre przepisy prawa karnego i prawa o wykroczeniach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.20.135

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 czerwca 1988 r.
Art.  1.

W Kodeksie karnym wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 34:
a)
§ 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Obowiązek określony w art. 33 § 2 pkt 2 polega na wykonywaniu nieodpłatnej dozorowanej pracy na cele publiczne w odpowiednim uspołecznionym zakładzie pracy lub instytucji użyteczności publicznej w wymiarze od 20 do 50 godzin w stosunku miesięcznym.

§ 2. W stosunku do osoby zatrudnionej w uspołecznionym zakładzie pracy sąd, zamiast obowiązku określonego w § 1, może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez sąd; w okresie odbywania kary skazany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy, jak również nie można go w tym okresie przenieść na wyższe stanowisko.",

b)
w § 3 na końcu kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "z tym że potrącenie może orzec na rzecz tego zakładu na potrzeby związane z wykonywaniem kary albo na cel społeczny wskazany przez sąd."
2)
w art. 84 § 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"§ 2. Jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd określa zastępczą karę grzywny, przyjmując miesiąc ograniczenia wolności za równoważny grzywnie od 10.000 do 30.000 złotych, a w wyjątkowych wypadkach - zastępczą karę pozbawienia wolności, przy czym miesiąc ograniczenia wolności odpowiada 15 dniom pozbawienia wolności. Kara zastępcza nie może przekroczyć górnej granicy kary pozbawienia wolności przewidzianej za dane przestępstwo, a jeżeli przestępstwo nie jest zagrożone taką karą - 6 miesięcy pozbawienia wolności.

§ 3. Jeżeli skazany nie uiści w terminie grzywny określonej w myśl § 2, a zostanie stwierdzone, że nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, przy czym miesiąc ograniczenia wolności odpowiada 15 dniom pozbawienia wolności."

3)
w art. 91:
a)
§ 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu przez skazanego co najmniej połowy kary, jeżeli odbywa ją po raz pierwszy, a dwóch trzecich kary, jeżeli już uprzednio odbywał karę pozbawienia wolności jako karę zasadniczą.

§ 2. Warunkowe zwolnienie może nastąpić po odbyciu przez skazanego co najmniej jednej trzeciej kary przez skazanego:

1) za przestępstwo nieumyślne,

2) młodocianego,

3) który sam sprawuje pieczę nad dzieckiem do lat 15, do której wykonywania są obowiązani rodzice,

4) będącego kobietą, która w chwili orzekania o warunkowym zwolnieniu ma ukończone 60 lat, albo mężczyzną, który ukończył 65 lat.";

b)
dodaje się § 5 w brzmieniu:

"§ 5. Warunkowe zwolnienie może nastąpić nie wcześniej niż po odbyciu przez skazanego 6 miesięcy kary pozbawienia wolności."

4)
w art. 120 w § 9 wyrazy "300.000 złotych" zastępuje się wyrazami "2.000.000 złotych", a wyrazy "600.000 złotych" wyrazami "4.000.000 złotych".