Zm.: dekret z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.71.447

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 grudnia 1959 r.

USTAWA
z dnia 10 grudnia 1959 r.
o zmianie dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

W dekrecie z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 47, poz. 315) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
w pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) flagi lotnictwa wojskowego,"

b)
w pkt 3 dodaje się nowy przepis oznaczony lit. c) w brzmieniu:

"c) znak dowódcy okrętu,", a dotychczasowy przepis oznaczony lit. c) otrzymuje kolejne oznaczenie lit. d);

2)
w art. 2 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 2 oraz dodaje się nowy ust. 1 w brzmieniu:

"1. Okręty marynarki wojennej w czasie przebywania na nich Przewodniczącego Rady Państwa lub Prezesa Rady Ministrów podnoszą flagę państwową.";

3)
po art. 10 dodaje się nowy art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. W razie ufundowania sztandaru przez społeczeństwo lub organizację społeczną, mogą być - za zezwoleniem Ministra Obrony Narodowej - umieszczone na sztandarze herby lub godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru.

2. Herby, godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru umieszcza się na tarczach o wymiarach 12 x 15 cm obramowanych złotym szychem, umieszczonym w pozycji pionowej na lewej stronie płata sztandaru. Tarcze te umieszcza się w górnych rogach sztandaru na liniach łączących trójkąty białe z trójkątem czerwonym w odległości 1/3 tych linii, licząc od rogu do wieńca tak, aby jeden róg tarczy znajdował się na trójkącie czerwonym płata sztandaru, a drugi na linii łączącej trójkąty białe z trójkątem czerwonym. Tarczę z herbem lub godłem miasta umieszcza się w lewym rogu, a tarczę z nazwą miejscowości lub organizacji społecznej i datę ufundowania sztandaru - w prawym rogu.

3. W przypadkach wymienionych w ust. 1 w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.";

4)
tytuł rozdziału 3 otrzymuje brzmienie:

"Flagi lotnictwa wojskowego i szachownica lotnicza.";

5)
w art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Flagą lotnictwa wojskowego jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku białego pasa umieszczone jest godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W części białego pasa między godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a bokiem przeznaczonym do przymocowywania flagi do drzewca umieszczona jest szachownica lotnicza. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5 : 8. Stosunek wysokości godła i szachownicy lotniczej do szerokości płata wynosi 2 : 5.";

6)
po art. 12 dodaje się nowy art. 12a w brzmieniu:

"Art. 12a. 1. Flagą lotnictwa wojskowego marynarki wojennej jest flaga lotnictwa wojskowego opisana w art. 12 ust. 1 z umieszczonym na czerwonym pasie flagi poniżej szachownicy lotniczej wizerunkiem kotwicy koloru białego z łańcuchem koloru czarnego. Stosunek wysokości kotwicy do szerokości płata wynosi 2 : 5.

2. Przepis art. 12 ust. 3 stosuje się odpowiednio do flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej.";

7)
w art. 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Proporcem marynarki wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku płata umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczy koloru czerwonego umieszczony jest wizerunek ręki z mieczem. Ręka jest koloru cielistego, a miecz koloru srebrnego z żółtą rękojeścią. Ramię ręki ubrane jest w niebieski rękaw z żółtym przybraniem. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4 : 5.";

8)
po art. 16 dodaje się nowy art. 16a w brzmieniu:

"Art. 16a. 1. Znak dowódcy okrętu podniesiony na właściwym miejscu okrętu marynarki wojennej oznacza, że okręt jest dowodzony przez oficera marynarki wojennej i znajduje się w kampanii.

2. Znakiem dowódcy okrętu jest wstęga o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z głębokim wcięciem. W części wstęgi przy maszcie umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Stosunek szerokości znaku do jego długości wynosi 1:20, 1:25, 1:50 - zależnie od wielkości okrętu. Stosunek długości wcięcia do długości wstęgi wynosi 1:3. Wysokość krzyża wynosi pół szerokości znaku.";

9)
tytuł rozdziału 5 otrzymuje brzmienie:

"Znaki jednostek pływających i lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza.";

10)
po art. 18 dodaje się nowy art. 18a w brzmieniu:

"Art. 18a. Flagą lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza jest flaga lotnictwa wojskowego marynarki wojennej opisana w art. 12a ust. 1, z tym że dłuższe boki płata i bok krótszy przy drzewcu posiadają zielone obramowanie. Stosunek szerokości obramowania do szerokości płata wynosi 1 : 9".

1.
Dotychczasowy wzór flagi lotnictwa wojskowego i wzór proporca marynarki wojennej stanowiące załączniki nr 3 i 6 do dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych zastępuje się nowymi wzorami określonymi w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszej ustawy.
2.
Wzór flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej i wzór znaku dowódcy okrętu, o których mowa w art. 1 pkt 6 i 8 niniejszej ustawy, określają załączniki nr 3 i 4 do ustawy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.