§ 6. - Zgromadzenie elektorów oraz zgłaszanie kandydatów do Rady Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.96.622

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 2010 r.
§  6.
1.
Zgromadzenie elektorów dokonuje wyboru kandydatów do Rady Instytutu Pamięci w drodze odrębnego głosowania na kandydatów przedstawianych Sejmowi oraz przedstawianych Senatowi.
2.
Głosowanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się przy uwzględnieniu deklaracji kandydatów do Rady Instytutu Pamięci, zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, co do przedstawienia ich kandydatury Sejmowi albo Senatowi. W przypadku braku wystarczającej liczby kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Sejmowi albo Senatowi przeprowadza się drugie głosowanie i wybiera tych kandydatów spośród osób, które wyraziły zgodę, o której mowa w pkt 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia, na przedstawienie ich kandydatury również drugiemu organowi.
3.
Zgromadzenie elektorów dokonuje wyboru kandydatów do Rady Instytutu Pamięci, w drodze uchwały, bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy przedstawicieli wybranych przez rady, o których mowa w § 2 ust. 1.
4.
Każdy członek zgromadzenia elektorów ma 10 głosów na kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Sejmowi i 4 głosy na kandydatów do Rady Instytutu Pamięci przedstawianych Senatowi.
5.
Kandydatami do Rady Instytutu Pamięci zostają osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów. W przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą najmniejszą liczbę głosów kwalifikującą do przedstawienia ich kandydatury przez zgromadzenie elektorów Sejmowi lub Senatowi, a uznanie wszystkich kandydatów za wybranych spowodowałoby przekroczenie liczby kandydatów przedstawianych Sejmowi lub Senatowi, w stosunku do tych kandydatów przeprowadza się ponowne głosowanie.