Rozdział 8 - Ustalanie prawa do świadczeń pieniężnych. - Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.27.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1965 r.

Rozdział  8.

Ustalanie prawa do świadczeń pieniężnych.

§  41.
1.
Za datę zgłoszenia wniosku o świadczenie pieniężne przyjmuje się datę wpływu wniosku do cechu.
2.
W terminie 1 miesiąca od daty wpływu wniosku do cechu wniosek powinien być przesłany do oddziału Zakładu.
§  42.
W razie zgłoszenia wniosku o świadczenia pieniężne uzależnione od inwalidztwa oddział Zakładu kieruje zgłaszającego wniosek na badanie przez obwodową komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, po udowodnieniu przez zgłaszającego wniosek wszystkich okoliczności niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń.
§  43.
Wpłacenie przez rzemieślnika zalegającego z opłatą składek za okres 6 lub więcej miesięcy (art. 33 ust. 1 ustawy) kwoty składek zmniejszającej zaległość do okresu krótszego niż 6 miesięcy uzasadnia przyznanie przez oddział Zakładu renty starczej lub inwalidzkiej od daty wpłacenia tej kwoty.
§  44.
Oddział Zakładu wydaje decyzję w sprawach świadczeń w ciągu 14 dni wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
§  45.
1.
Decyzja powinna zawierać wskazanie rodzaju świadczenia, którego dotyczy, powołanie przepisów prawnych, na których jest oparta, oraz pouczenie o środkach odwoławczych.
2.
Decyzja przyznająca świadczenia powinna oprócz danych zawartych w ust. 1 określać wysokość świadczeń, sposób ich obliczania, datę rozpoczęcia wypłaty i termin płatności renty oraz pouczenie, o jakich okolicznościach rencista obowiązany jest zawiadomić oddział Zakładu.
3.
Decyzja odmowna powinna oprócz danych wymienionych w ust. 1 zawierać faktyczne i prawne uzasadnienie odmowy.
§  46.
Oddziały Zakładu właściwe do wypłaty świadczeń obowiązane są kontrolować okoliczności mające wpływ na prawo do renty oraz na zawieszenie prawa do renty.