Rozdział 7 - Postępowanie dowodowe o świadczenia pieniężne. - Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.27.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1965 r.

Rozdział  7.

Postępowanie dowodowe o świadczenia pieniężne.

§  24.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym datę urodzenia jest dokument stanu cywilnego (odpis lub wyciąg z aktu stanu cywilnego) albo wyciąg z dowodu osobistego lub z dokumentu stanu cywilnego. Środkiem dowodowym stwierdzającym fakt zawarcia małżeństwa, fakt zgonu i przysposobienia jest dokument stanu cywilnego albo wyciąg z tego dokumentu.
2.
Wyciągi z dowodów osobistych lub dokumentów stanu cywilnego poświadcza cech lub oddział Zakładu.
§  25.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest zaświadczenie wystawione przez właściwy organ do spraw ewidencji ludności, stwierdzające, że do chwili śmierci małżonkowie wspólnie zamieszkiwali.
2.
Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej małżonków, którzy posiadali różne miejsca zamieszkania, jest oświadczenie zgłaszającego wniosek małżonka uzasadniające przyjęcie istnienia wspólności małżeńskiej pomimo oddzielnego zamieszkania.
3.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że było ustalone prawo do alimentacji, jest wyrok sądu powszechnego.
§  26.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy i ubezpieczenia wymienione w art. 7 ustawy, charakter działalności rzemieślnika oraz czy rzemieślnik zalega z opłatą składek i za jaki okres, jest odpowiednia dokumentacja oddziału Zakładu.
§  27.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy przerw w wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle po dniu 1 lipca 1965 r., spowodowanych czasową niezdolnością do pracy, jest odpowiednia dokumentacja oddziału Zakładu.
§  28.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym samoistne wykonywanie rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 lipca 1965 r. jest zaświadczenie właściwego cechu, stwierdzające okres wykonywania rzemiosła.
2.
Jeżeli cech nie może potwierdzić okresu samoistnego wykonywania rzemiosła z powodu zniszczenia akt na skutek działań wojennych, klęsk żywiołowych lub innych ważnych przyczyn, środkiem dowodowym stwierdzającym powyższą okoliczność mogą być inne dokumenty, a w razie ich braku - zeznania świadków, które powinny być dołączone do wniosku.
§  29.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym odbywanie nauki w rzemiośle na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 lipca 1965 r. jest w razie zdania egzaminu czeladniczego zaświadczenie właściwej izby rzemieślniczej, a w razie nieprzystąpienia ucznia do egzaminu - zaświadczenie wydane przez rzemieślnika, u którego trwała nauka, potwierdzone przez cech.
2.
Przepis § 28 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  30.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zatrudnienia są legitymacje ubezpieczeniowe oraz pisemne zaświadczenia zakładów pracy wydane na podstawie posiadanych dokumentów.
2.
Zaświadczenie zakładu pracy powinno zawierać datę podjęcia i ustania zatrudnienia, rodzaj wykonywanych czynności, wyraźne nazwisko, podpis i stanowisko osoby wydającej zaświadczenie oraz pieczęć zakładu pracy.
3.
Za dowody stwierdzające okresy zatrudnienia mogą być również uznane legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych oraz pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia, jak powołanie, mianowanie, angażowanie, zwolnienie, wyróżnienie, udzielenie urlopu itp., oraz zeznania świadków, które powinny być dołączone do wniosku.
§  31.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy uważane za okresy równorzędne z okresami zatrudnienia (art. 7 dekretu), jak pełnienie mandatu poselskiego, zawodowa służba wojskowa, nauka zawodu w zakładzie pracy, nauka w szkołach partyjnych, szkołach związków zawodowych lub szkołach przysposobienia zawodowego, są zaświadczenia wystawione przez właściwe władze lub zakład pracy.
§  32.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zaliczalne do okresów zatrudnienia (art. 8 dekretu) są pisemne zaświadczenia właściwych władz, urzędów i organizacji, a w szczególności dowodem stwierdzającym:
1)
okresy nauki w szkole, do której pracownik skierowany został przez zakład pracy, okresy nauki w szkołach wyższych oraz okresy aspirantury naukowej są zaświadczenia właściwych władz szkolnych,
2)
okresy służby w Wojsku Polskim, w polskich formacjach wojskowych za granicą oraz służby pełnionej w armiach sojuszniczych w okresie wojny 1939-1945 lub pobytu w niewoli są zaświadczenia właściwych organów wojskowych,
3)
okresy pobytu w niemieckich obozach koncentracyjnych i w obozach pracy przymusowej, w czasie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 9 maja 1945 r. są zaświadczenie Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub inne zaświadczenia stwierdzające te okoliczności,
4)
okresy służby w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz okresy służby w wojskowych oddziałach ludowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii są zaświadczenie Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub inne dowody zaopiniowane przez ten Związek,
5)
okresy działalności rewolucyjnej oraz okresy pobytu w więzieniach i obozach odosobnienia za działalność rewolucyjną jest zaświadczenie władzy naczelnej właściwej partii politycznej,
6)
okresy bezrobocia przed Wyzwoleniem są dokumenty potwierdzające te okresy,
7)
okresy tajnego nauczania w czasie okupacji jest zaświadczenie właściwych organów administracji państwowej (wydziału oświaty i kultury, inspektoratu oświaty, kuratorium okręgu szkolnego Ministerstwa Oświaty).
2.
W razie braku dokumentów lub gdy istnieją tylko częściowe dokumenty, okresy wymienione w ust. 1 pkt 1-3 mogą być stwierdzone zeznaniami świadków. Zeznania świadków powinny być dołączone do wniosku.
§  33.
Środkiem dowodowym, stwierdzającym wysokość podstawy wymiaru renty, jest odpowiednia dokumentacja oddziału Zakładu.
§  34.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że rzemieślnik składający wniosek o rentę starczą lub inwalidzką zaprzestał wykonywać rzemiosło, jest zaświadczenie wydziału przemysłu.
2.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że osoba współpracująca z rzemieślnikiem, składająca wniosek o rentę starczą lub inwalidzką, zaprzestała wykonywać pracę w rzemiośle, jest oświadczenie tej osoby potwierdzone przez rzemieślnika.
3.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość podatku lub dochodów z tytułu wykonywania rzemiosła jest zaświadczenie wydziału finansowego prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej.
4.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, czy osoba zgłaszająca wniosek o rentę rodzinną wykonuje rzemiosło, jest oświadczenie tej osoby, a jeśli tak, to ponadto zaświadczenie wydziału finansowego określonego w ust. 3, stwierdzające wysokość podatku lub dochodów.
§  35.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, czy zgłaszający wniosek posiada dochody z innych źródeł niż z wykonywania rzemiosła lub pracy w rzemiośle, jest oświadczenie zgłaszającego wniosek, czy:
1)
jest właścicielem, posiadaczem lub użytkownikiem gospodarstwa rolnego, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie organu właściwego do wymiaru podatku gruntowego o wysokości rocznego przychodu szacunkowego ustalonego dla wymiaru podatku gruntowego,
2)
wykonuje pracę chałupniczą, przemysł domowy lub ludowy albo pracuje w wolnym zawodzie lub posiada dochody z innych źródeł podlegające opodatkowaniu, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie wydziału finansowego określonego w § 34 ust. 3 lub zakładu pracy o wysokości tych dochodów,
3)
pozostaje w zatrudnieniu lub wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie zakładu pracy o charakterze pracy, wymiarze godzin pracy i wysokości zarobków,
4)
pobierał z tytułu równoczesnego zatrudnienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku o rentę zasiłek z ubezpieczenia społecznego z powodu choroby lub macierzyństwa, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie zakładu pracy stwierdzające pobieranie i wysokość zasiłku,
5)
pobiera świadczenia rentowe.
§  36.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że wdowiec lub rodzice pozostawali na utrzymaniu rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej, jest oświadczenie zgłaszającego wniosek stwierdzające, że był utrzymywany przez rzemieślnika lub osobę współpracującą z rzemieślnikiem i na czym to utrzymanie polegało.
§  37.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy czasowej niezdolności do pracy dla celów przyznania renty inwalidzkiej z innych przyczyn niż wypadek przy wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle jest zaświadczenie cechu wydane na podstawie legitymacji ubezpieczeniowej, do której okresy te zostały wpisane.
§  38.
Oświadczenia składane przez zgłaszającego wniosek powinny zawierać stwierdzenie świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań oraz podpis zgłaszającego wniosek. Własnoręczność podpisu zgłaszającego wniosek powinna być potwierdzona przez cech lub oddział Zakładu.
§  39.
Oddział Zakładu bada i ocenia dowody na podstawie stanu faktycznego wynikającego z całokształtu sprawy i w razie wątpliwości, czy treść tych dowodów zgodna jest ze stanem faktycznym, lub w razie wątpliwości co do ich wiarygodności przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
§  40.
1.
Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie renty:
1)
nie dołączyła do wniosku wymaganych dowodów z wyjątkiem dowodów mających wpływ na początkowy termin płatności, dodatki do renty oraz zawieszenie prawa do renty albo
2)
bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosiła się w wyznaczonym ponownie terminie na badania przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,

oddział Zakładu wzywa ją pismem za zwrotnym poświadczeniem odbioru do przedłożenia dowodów w terminie 2 miesięcy od daty doręczenia pisma lub do zgłoszenia się na badanie w nowo wyznaczonym terminie.

2.
W razie nieprzedłożenia dowodów lub nieuzasadnionego niezgłoszenia się na badanie w nowo wyznaczonym terminie postępowanie ulega umorzeniu z mocy prawa z dniem upływu wyznaczonego terminu, o czym oddział Zakładu zawiadamia zgłaszającego wniosek. Przedłożenie dowodów lub zgłoszenie się na badanie po umorzeniu postępowania traktuje się jako nowy wniosek.