Rozdział 5 - Ustalanie prawa do świadczeń leczniczych. - Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.27.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1965 r.

Rozdział  5.

Ustalanie prawa do świadczeń leczniczych.

§  14.
1.
Świadczenia lecznicze udzielane są przez zakłady społeczne służby zdrowia:
1)
rzemieślnikowi i członkom jego rodziny po przedłożeniu:
a)
legitymacji ubezpieczeniowej oraz
b)
książeczki wpłat składek zawierającej dowody kolejnych wpłat składek lub dowód przelewu bankowego albo stwierdzenia oddziału Zakładu, że składki zostały za dany miesiąc uregulowane (§ 11 ust. 3), lub potwierdzenia okoliczności zwalniających od obowiązku płacenia składki (§ 13 ust. 2),
2)
osobie współpracującej z rzemieślnikiem i członkom jej rodziny po przedłożeniu legitymacji ubezpieczeniowej, poświadczonej przez rzemieślnika.
2.
Poświadczenie przez rzemieślnika legitymacji ubezpieczeniowej osoby z nim współpracującej polega na podpisaniu przez rzemieślnika oświadczenia, że należne składki zostały przez niego opłacone. Miesiące, za które rzemieślnik był zwolniony od obowiązku opłacenia składek, traktuje się na równi z miesiącami, za które składki zostały opłacone.
§  15.
Świadczenia lecznicze rencistom i członkom ich rodzin udzielane są przez zakłady społeczne służby zdrowia:
1)
rencistom pobierającym rentę oraz członkom ich rodzin na podstawie legitymacji rencisty uprawniającej do świadczeń leczniczych wraz z odcinkiem przekazu renty za bieżący okres,
2)
rencistom, którym zawieszono w całości prawo do renty z powodu wykonywania rzemiosła, oraz członkom ich rodzin na podstawie legitymacji rencisty uprawniającej do świadczeń leczniczych z pełną odpłatnością za leki oraz za środki opatrunkowe i pomocnicze.