Rozdział 4 - Składki ubezpieczeniowe. - Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.27.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1965 r.

Rozdział  4.

Składki ubezpieczeniowe.

§  10.
1.
Rzemieślnik opłaca składki za siebie oraz za osobę z nim współpracującą w łącznej pełnej miesięcznej wysokości i za kolejne miesiące ubezpieczenia.
2.
Składki opłaca się w urzędzie pocztowym za pomocą blankietu książeczki wpłat składek do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Składki mogą być opłacane również w drodze przelewu bankowego.
§  11.
1.
Od nie opłaconych w terminie składek oddział Zakładu dokonuje wymiaru dodatku za zwłokę w wysokości określonej dla należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników zatrudnionych w zakładach rzemiosła indywidualnego.
2.
Nie opłacone w terminie składki oraz dodatki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat oddział Zakładu ściąga w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych, zaliczając ściągnięte kwoty składek na najstarszą zaległość.
3.
O pokryciu należności za zaległe składki w trybie, o którym mowa w ust. 2, oddział Zakładu zawiadamia rzemieślnika pisemnie.
§  12.
1.
Zmiana wysokości składki wskutek zmiany charakteru działalności rzemieślnika następuje od dnia pierwszego kwietnia tego roku, w którym zostało wydane zaświadczenie wydziału przemysłu, stwierdzające zmianę.
2.
Zmiana wysokości składki wskutek zmiany rodzaju wykonywanego rzemiosła lub miejscowości wykonywania rzemiosła albo pracy w rzemiośle następuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym zaszły okoliczności, uzasadniające zmianę wysokości składki.
§  13.
1.
Nie opłaca się składki za miesiąc, w którym przez pełny miesiąc kalendarzowy rzemieślnik nie wykonywał rzemiosła lub osoba współpracująca z rzemieślnikiem nie pracowała w zakładzie rzemieślniczym z powodu:
1)
choroby powodującej czasową niezdolność do pracy,
2)
odbywania służby wojskowej.
2.
Potwierdzenia okoliczności zwalniających od obowiązku opłacenia składki w danym miesiącu dokonuje na odwrocie dwóch odcinków blankietu książeczki wpłat składek za dany miesiąc właściwy cech:
1)
na podstawie okazanej legitymacji ubezpieczeniowej z wpisanymi okresami czasowej niezdolności do pracy - w razie choroby,
2)
na podstawie dokumentów wojskowych - w razie odbywania służby wojskowej.
3.
Odcinek blankietu przeznaczony dla posiadacza rachunku z potwierdzeniem danych, o których mowa w ust. 1, rzemieślnik dostarcza oddziałowi Zakładu.