Rozdział 6 - Zgłoszenie celne w postaci papierowej lub elektronicznej w przypadkach szczególnych w przywozie - Zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1841 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 października 2021 r.

Rozdział  6

Zgłoszenie celne w postaci papierowej lub elektronicznej w przypadkach szczególnych w przywozie

§  12. 
1. 
Towary klasyfikowane według różnych kodów taryfy celnej mogą być zgłaszane jako jedna pozycja towarowa do procedury dopuszczenia do obrotu zgodnie z klasyfikacją towaru podlegającego najwyższym należnościom celnym przywozowym i podatkowym, jeżeli:
1)
odpowiadają warunkom określonym w art. 177 unijnego kodeksu celnego lub
2)
są zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 12 ust. 2, art. 103, art. 104 lub art. 112 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych oraz art. 38 Prawa celnego.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do pojazdów samochodowych, skuterów śnieżnych, skuterów wodnych, samolotów, helikopterów, szybowców, łodzi z silnikiem lub bez silnika o masie ponad 100 kg, motocykli, quadów, przyczep samochodowych, lotni lub motolotni oraz towarów objętych zakazami lub ograniczeniami polegającymi na konieczności przedłożenia dokumentu warunkującego objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną.
§  13. 
Towary, o których mowa w art. 3, art. 12 ust. 1, art. 17 i art. 21 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, klasyfikowane według kodu CN 9905 00 00 albo CN 9919 00 00, będące skuterami śnieżnymi, skuterami wodnymi, samolotami, helikopterami, szybowcami, łodziami z silnikiem lub bez silnika o masie ponad 100 kg, motocyklami, quadami, przyczepami samochodowymi, lotniami lub motolotniami zgłasza się do procedury dopuszczenia do obrotu w oddzielnych pozycjach zgłoszenia celnego.
§  14.  2
1. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 86-94 i art. 102-104 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych i zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 150 euro, może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym.
2. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art. 143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 25 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, z wyłączeniem towarów, o których mowa w art. 27 lit. a i b rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, i zwolnione z podatku w trybie przepisów odrębnych może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym.
3. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, o którym mowa w art. 143a rozporządzenia delegowanego, dotyczące przesyłek zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 23 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, o ile są spełnione łącznie następujące wymogi:
1)
osoba składająca zgłoszenie celne działa jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego;
2)
podatek z tytułu importu towarów jest wykazywany w zgłoszeniu celnym zgodnie z art. 138i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.);
3)
osoba składająca zgłoszenie celne prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 4, i udostępnia ją zgodnie z ust. 5.
4. 
Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 3, jest składane na podstawie danych zawartych w ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej obejmujących:
1)
dane identyfikacyjne nadawcy przesyłki;
2)
dane identyfikacyjne odbiorcy przesyłki;
3)
sześciocyfrowy kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania (kod HS) oraz opis towaru;
4)
ilość towaru;
5)
wartość towaru w walucie sprzedaży oraz kod tej waluty;
6)
wartość towaru w walucie polskiej;
7)
koszty ubezpieczenia i transportu, o ile są znane;
8)
wysokość kwoty należnego podatku od towarów i usług;
9)
numer zamówienia lub numer transakcji;
10)
numer przesyłki;
11)
dokument związany z przywozem towaru poprzedzający wpis do ewidencji, o ile występuje;
12)
datę dokonania wpisu do ewidencji;
13)
datę:
a)
poboru podatku od towarów i usług i doręczenia przesyłki odbiorcy albo
b)
dokonania zwrotu niedoręczonej przesyłki poza obszar celny Unii Europejskiej, ze wskazaniem szczegółowych informacji potwierdzających zwrot takiej przesyłki, albo
c)
zniszczenia niedoręczonej przesyłki, ze wskazaniem szczegółowych informacji dotyczących decyzji organu celnego w sprawie zniszczenia takiej przesyłki;
14)
adnotacje.
5. 
Ewidencja jest zatwierdzana przez organ celny, do którego jest składane zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 3, na wniosek osoby składającej to zgłoszenie, przed złożeniem po raz pierwszy takiego zgłoszenia oraz udostępniana na każde jego żądanie.
§  15. 
1. 
W przypadku towarów zgłaszanych do procedury dopuszczenia do obrotu w stanie rozmontowanym lub niezmontowanym, objętych jedną fakturą i dowodem pochodzenia, ale załadowanych na kilka środków transportu, sporządza się oddzielne zgłoszenia celne dla towarów przewożonych na poszczególnych środkach transportu, podając kod towarów zgodnie z klasyfikacją wyrobu w stanie zmontowanym.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, należy:
1)
do zgłoszenia celnego pierwszej partii towaru dołączyć fakturę, która dotyczy zadeklarowanej wartości transakcyjnej, oraz oryginał dowodu pochodzenia, a do każdego następnego zgłoszenia celnego - kserokopię tej faktury i dowodu pochodzenia;
2)
do każdego zgłoszenia celnego dołączyć specyfikację towarów objętych tym zgłoszeniem.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w poszczególnym zgłoszeniu celnym podaje się wartość towarów objętych tym zgłoszeniem. Suma wartości towarów ze wszystkich zgłoszeń celnych powinna być równa wartości towarów określonej w fakturze.
§  16. 
1. 
Jeżeli przedmiotem przywozu na obszar celny Unii jest więcej niż jeden pojazd samochodowy lub jedno nadwozie lub podwozie do pojazdu samochodowego, każdy z tych towarów zgłasza się w oddzielnych pozycjach zgłoszenia celnego.
2. 
Jeżeli przedmiotem przywozu na obszar celny Unii jest jeden lub więcej niż jeden pojazd samochodowy lub jedno lub więcej niż jedno nadwozie lub podwozie do pojazdu samochodowego, klasyfikowane według kodu CN 9905 00 00 albo CN 9919 00 00, każdy z tych towarów zgłasza się w oddzielnych pozycjach zgłoszenia celnego.
3. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do części samochodowych przeznaczonych do montażu przemysłowego.
§  17. 
Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu czasopism i książek może być składane w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 5. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazów rejestracyjnych prowadzonych w uzgodnieniu z organem celnym, do którego zgłoszenie to jest składane. Zgłoszenie celne zawiera elementy kalkulacyjne z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego.
§  18. 
Zgłoszenia celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów nieunijnych nabytych w wolnym obszarze celnym lub składzie celnym przez podróżnych udających się do pozostałej części obszaru celnego Unii są dokonywane przez osobę uprawnioną do korzystania z procedury składowania, w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży towarów. Zgłoszenie celne zawiera elementy kalkulacyjne z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego.
2 § 14:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2019 r. (Dz.U.2020.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1187) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r. z tym że w zakresie ust. 5 wszedł w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.