Rozdział 4 - Sposób prowadzenia ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych - Zgłaszanie i przyjmowanie danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.1475

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2012 r.

Rozdział  4

Sposób prowadzenia ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych

§  19. 
Organ gminy, przyjmując zgłoszenie zameldowania na pobyt stały, wprowadza do zbioru danych stałych mieszkańców dane określone w art. 11 ust. 1 ustawy na podstawie formularza "Zgłoszenie pobytu stałego".
§  20. 
Organ gminy, przyjmując zgłoszenie zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące, wprowadza do zbioru danych obywateli polskich i cudzoziemców zameldowanych na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące dane określone w art. 44a ust. 4 ustawy na podstawie formularza "Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące".
§  21. 
Organ gminy, przyjmując ustne zgłoszenie zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy cudzoziemca niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej i niebędącego członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wprowadza do zbioru danych cudzoziemców zameldowanych na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy dane określone w art. 44a ust. 5 ustawy.
§  22. 
Organ gminy aktualizuje dane w gminnym zbiorze meldunkowym na podstawie:
1)
zameldowania lub wymeldowania dokonywanego przez ten organ;
2)
zmiany danych objętych rejestracją stanu cywilnego;
3)
zmiany imienia lub nazwiska;
4)
zmiany obywatelstwa;
5)
zmiany dowodu osobistego;
6)
zmiany numeru PESEL;
7)
zawiadomienia o zameldowaniu przekazanego przez organ gminy właściwy ze względu na nowe miejsce pobytu stałego albo miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące;
8)
informacji przekazanych przez organ gminy dotychczasowego miejsca pobytu stałego albo miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące;
9)
informacji o zmianie dokumentów, o których mowa w art. 44a ust. 2 pkt 19-21 i ust. 4 pkt 2-5 ustawy.
§  23. 
Wzór wniosku, o którym mowa w art. 31b ust. 3 ustawy, jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  24. 
1. 
Dokumenty złożone w celu wydania dowodu osobistego, dowody osobiste osób zmarłych i osób, które utraciły obywatelstwo polskie, oraz osób, które nie odebrały dowodu osobistego, organ gminy przechowuje w archiwum, w kopertach dowodowych według kolejności numerów dowodów osobistych w ramach poszczególnych serii.
2. 
Na kopercie dowodowej oznacza się: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL osoby, imię ojca oraz serię i numer dowodu osobistego.
3. 
Koperty dowodowe mogą być oznakowane w inny sposób, jeżeli usprawni to pracę archiwum i zapewni szybkie odszukanie żądanej koperty.
§  25. 
1. 
Jeżeli organ przyjmujący wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego w miejsce poprzedniego dokumentu nie posiada koperty dowodowej, wzywa organ gminy, który wydał poprzedni dowód osobisty, do nadesłania tej koperty.
2. 
Organ gminy, który wydał poprzedni dowód osobisty, przesyła kopertę dowodową niezwłocznie po otrzymaniu wezwania, o którym mowa w ust. 1, a wezwanie umieszcza w dotychczasowym miejscu przechowywania koperty.
§  26. 
Dane osobowe zawarte w ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych są przechowywane w sposób zabezpieczający je przed:
1)
przypadkowym lub bezprawnym zniszczeniem;
2)
przypadkową utratą lub zmianą;
3)
nieuprawnionym lub bezprawnym przechowywaniem, przetwarzaniem, dostępem lub ujawnieniem.