§ 21. - Zezwolenie Pocztowej Kasie Oszczędności na działalność ubezpieczeniową w dziale ubezpieczeń na życie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.45.444

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1933 r.
§  21.
1)
Z zysków bilansowych odlicza się przedewszystkiem 10% na kapitał zapasowy. Z czystego zysku, jaki pozostanie po odliczeniu odpisu na kapitał zapasowy, przeznacza się część na fundusz na straty kursowe oraz w razie potrzeby na fundusze specjalne, pozostałość zaś dzieli się po połowie na spłatę kapitału zakładowego i na kapitał zapasowy. W razie spłaty kapitału zakładowego część nadwyżki przypadającą na jego spłatę przeznacza się na kapitał zapasowy.
2)
Wysokość dotacji na fundusz na straty kursowe oraz na fundusze specjalne oznaczy rada zawiadowcza na wniosek prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności.
3)
Gdy kapitał zakładowy będzie w całości spłacony, a kapitał zapasowy osiągnie 10% różnicy pomiędzy sumą ubezpieczonych kapitałów i rezerwą składek, to w latach, w których kapitał zapasowy wysokość tę posiada, rozdziela się czysty zysk w sposób następujący:
a)
sumę oznaczoną przez radę zawiadowczą przeznacza się na fundusz na straty kursowe oraz ewentualnie na fundusze specjalne,
b)
sumę oznaczoną uchwałą rady zawiadowczej przeznacza się na ogólne cele społeczne, związane z działalnością ubezpieczeniową Pocztowej Kasy Oszczędności,
c)
resztę zysku otrzymuje Pocztowa Kasa Oszczędności.

Wysokość sumy przeznaczonej na cele społeczne (p. b) oraz wybór celów, na które suma ta będzie użyta, uchwala rada zawiadowczą na wniosek prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności. Uchwała podlega zatwierdzeniu władzy nadzorczej.