Rozdział 3 - Zasady postępowania organów kontroli nad substancjami trującymi. - Zezwolenia na wyrób i obrót truciznami, ewidencja trucizn oraz zasady postępowania organów kontroli nad substancjami trującymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.7.45

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1964 r.

Rozdział  3.

Zasady postępowania organów kontroli nad substancjami trującymi.

§  21.
Kontrolę przestrzegania ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116) i przepisów na jej podstawie wydanych sprawują wojewódzcy inspektorzy sanitarni (inspektorzy sanitarni miast wyłączonych z województw), zwani dalej "organami kontroli".
§  22.
1.
W związku z przeprowadzoną kontrolą organ kontroli ma prawo:
1)
wydać tymczasowy zakaz wprowadzania do obrotu substancji trujących lub mieszanin zawierających takie substancje.
2)
tymczasowo zabezpieczyć zakwestionowane substancje trujące, a także dotyczące ich księgi i dokumenty.
2.
Zabezpieczenia dokonuje się przez umieszczenie zakwestionowanych przedmiotów w jednym z pomieszczeń kontrolowanego zakładu, opieczętowanie ich i oddanie pod dozór odpowiedzialny kierownikowi tego zakładu bądź przez złożenie takich przedmiotów na przechowanie poza kontrolowanym zakładem na koszt tego zakładu.
§  23.
1.
Kontrolę przeprowadza się w obecności kierownika zakładu lub osoby przez niego wyznaczonej.
2.
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach, w których zakład kontrolowany jest czynny.
3.
Jeżeli organ kontroli poweźmie uzasadnione podejrzenie, że w zakładzie prowadzącym sprzedaż substancji trujących są naruszane obowiązujące w tym zakresie przepisy, kontrola może być przeprowadzona w każdym czasie.
§  24.
1.
Próby substancji trujących pobiera się w ilości potrzebnej do przeprowadzenia badań laboratoryjnych.
2.
Jeżeli nie zostaje wydany tymczasowy zakaz wprowadzania do obrotu substancji trującej, z której pobrano próbę, organ kontroli opakowuje i pozostawia w kontrolowanym zakładzie kontrpróbę w ilości odpowiadającej pobranej próbie.
3.
Pobrane próby i kontrpróby należy opakować w sposób uwzględniający właściwości danej substancji oraz zapewniający ich identyfikację.
§  25.
1.
Z czynności kontroli sporządza się na miejscu protokół w dwóch egzemplarzach, który podpisują organ kontroli oraz kierownik zakładu kontrolowanego lub pracownik przez niego wyznaczony.
2.
Protokół powinien zawierać opis faktów stwierdzonych w czasie kontroli oraz wydanych tymczasowych zarządzeń.
3.
Protokół w części dotyczącej pobrania prób powinien w szczególności określać rodzaj i ilość pobranych substancji trujących, źródła ich zakupu oraz inne dane mogące ułatwić identyfikację substsncji pobranych do zbadania.
4.
Osoby obecne przy kontroli z ramienia kontrolowanego zakładu mają prawo zamieszczać w protokole swoje uwagi.
5.
Jeden egzemplarz protokołu pozostawia się w kontrolowanym zakładzie za pokwitowaniem.
§  26.
W każdym przypadku stwierdzenia uchybień organ kontroli przesyła jednostce sprawującej nadzór nad kontrolowanym zakładem odpis protokołu z przeprowadzonej kontroli.
§  27.
W razie stwierdzenia niewykonania zarządzeń pokontrolnych organ kontroli stosuje środki przymusu przewidziane w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji i powiadamia o tym jednostkę sprawującą nadzór nad zakładem.

Przepis końcowy.

§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.