Rozdział 4 - Właściwość i postępowanie. - Zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.62.297

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1970 r.

Rozdział  4.

Właściwość i postępowanie.

§  22.
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej określonej w § 2 wydaje właściwy do spraw przemysłu organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, z zachowaniem przepisów ustalających obowiązek zasięgania opinii (§ 14) lub przestrzegania limitów (§ 23) oraz z wyjątkami wynikającymi z § 24.
§  23.
1. 25
Zezwolenie na wykonywanie następujących rodzajów działalności gospodarczej:
1)
odlewnie żeliwa i metali kolorowych (§ 14 pkt 1 i 2),
2)
tartaki (§ 14 pkt 16),
3)
przerób surowców lub półfabrykatów włókienniczych (§ 14 pkt 19),
4)
wyprawa skór (§ 14 pkt 21),
5)
wyprawa skór futerkowych (§ 14 pkt 22),
6)
przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego (§ 14 pkt 24),
7)
wytwórnie win, moszczów winnych i miodów pitnych (§ 14 pkt 27),
8)
zakłady przemysłu młynarskiego (§ 14 pkt 33),
9)
zakłady utylizacyjne (§ 14 pkt 39),
10)
usługi w zakresie deratyzacji i dezynsekcji (§ 14 pkt 47),

wydaje się w ramach limitów ilościowych (wytycznych) ustalonych dla poszczególnych powiatów (miast, dzielnic) przez organ do spraw przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

2.
Limity ilościowe (wytyczne), o których mowa w ust. 1, ustalane są na podstawie wytycznych Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości wydawanych po porozumieniu z ministrami właściwymi ze względu na rodzaj działalności.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może ustalać limity ilościowe (wytyczne) także dla innych rodzajów działalności niż określone w ust. 1.
§  24.
1.
Sprawy wydawania zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw wydawniczych książek, druków periodycznych i nieperiodycznych oraz drukarni i innych przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego przekazuje się Ministrowi Kultury i Sztuki.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie:

- przedsiębiorstw wydawniczych książek, druków periodycznych i nieperiodycznych - składane są za pośrednictwem właściwego do spraw kultury organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);

- drukarni i innych przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego - składane są za pośrednictwem właściwego do spraw przemysłu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),

który po zaopiniowaniu przesyła wniosek według właściwości.

§  25.
1.
Przed podjęciem decyzji właściwy organ (§ 22) przedstawia sprawę wydania zezwolenia komisji powołanej przez prezydium rady narodowej.
2.
W skład komisji poza przedstawicielami komisji rady narodowej do spraw zaopatrzenia ludności powinni wejść przedstawiciele:
1)
zainteresowanych wydziałów prezydium,
2)
izby rzemieślniczej,
3)
zrzeszenia prywatnego przemysłu,
4)
zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
3.
Przewodniczący komisji powinien ponadto powoływać do udziału w jej pracach przedstawicieli organizacji i jednostek gospodarczych, zainteresowanych rozwojem danego rodzaju działalności gospodarczej.
4.
Opinia komisji powinna zabierać konkretne wnioski i ich uzasadnienie.
§  26.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko osoby (osób) lub nazwę osoby prawnej, podejmującej działalność gospodarczą,
2)
miejsce prowadzenia działalności (siedzibę zakładu),
3)
formę prawną prowadzonej działalności (jednoosobowo, rodzaj spółki),
4)
miejsce zamieszkania osoby podejmującej działalność gospodarczą (siedzibę zarządu, miejsce zamieszkania pełnomocnika),
5)
przedmiot działalności gospodarczej (rodzaj przemysłu, rzemiosła) ze wskazaniem ważniejszych asortymentów produkcji lub świadczonych usług,
6)
podstawowe surowce używane do produkcji lub usług oraz źródła zaopatrzenia,
7)
rodzaj pomieszczenia, w którym prowadzona ma być działalność, z wymienieniem powierzchni i położenia oraz wskazaniem uprawnień do tego pomieszczenia (przydział kwaterunkowy, umowa najmu lub podnajmu, tytuł własności),
8)
wymienienie maszyn i urządzeń technicznych z określeniem ich zdolności przerobowej,
9)
przewidywaną ilość zatrudnionych, w tym uczniów,
10)
kwalifikacje fachowe osoby (osób) podejmującej działalność gospodarczą i posiadane dowody w tym zakresie,
11)
oświadczenie co do karalności.
2.
W razie gdy działalność ma być prowadzona w zakładzie, którego projekt urządzenia w myśl przepisów prawa przemysłowego wymaga zatwierdzenia, do wniosku należy dołączyć odpowiedni projekt. Jeżeli jednak sporządzenie projektu połączone jest z większymi kosztami, organ wydający zezwolenie może odroczyć jego złożenie do czasu rozstrzygnięcia wniosku o wydanie zezwolenia.
3.
Wzór wniosku ustali instrukcja Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  27.
Organ powołany do wydawania zezwoleń:
1)
dokonuje sprawdzenia prawidłowości i zupełności wniosku, żądając w razie potrzeby odpowiednich uzupełnień,
2)
zbiera opinie zainteresowanych organów administracji i jednostek gospodarczych wskazanych w § 14, a w razie potrzeby również tam nie wymienionych,
3)
występuje w razie potrzeby do Ministerstwa Sprawiedliwości o informacje co do karalności wnioskodawcy,
4)
dokonuje wstępnej oceny projektu urządzenia zakładu, gdy jest wymagane jego zatwierdzenie,
5)
przedkłada sprawę wraz ze swym wnioskiem co do wydania lub odmowy wydania zezwolenia oraz co do wysokości proponowanej opłaty - komisji wskazanej w § 25.
§  28.
1.
Właściwy organ podejmuje decyzję co do wydania lub odmowy wydania zezwolenia po rozpatrzeniu całokształtu sprawy z uwzględnieniem opinii komisji (§ 25) oraz zainteresowanych organizacji i jednostek gospodarczych i jednocześnie ustala wysokość należnej opłaty. Wydane zezwolenie ulega wpisaniu do specjalnego rejestru.
2.
Wzór decyzji i rejestru, o których mowa w ust. 1, ustali instrukcja Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  29.
Organ wydający zezwolenie obowiązany jest przesłać odpisy zezwolenia do właściwego organu finansowego prezydium rady narodowej, właściwego cechu rzemieślniczego albo zrzeszenia prywatnego przemysłu lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
25 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 4 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.