Rozdział 3 - Opłaty przy wydawaniu zezwolenia. - Zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.49.242

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1958 r.

Rozdział  III.

Opłaty przy wydawaniu zezwolenia.

§  15.
Osoby ubiegające się o wydanie zezwolenia obowiązane są w przypadku uwzględnienia wniosku, przed doręczeniem decyzji o udzieleniu zezwolenia, uiścić opłatę w wysokości ustalonej na podstawie tabeli opłat pobieranych przy wydawaniu zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług, stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  16.
Dokonując wymiaru opłaty w granicach określonych w tabeli, należy uwzględnić miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, istniejący bądź przewidywany stan zatrudnienia, dochodowość w danej branży, jak również użyteczność gospodarczą projektowanej działalności na danym terenie.
§  17.
1.
Określoną w tabeli górną i dolną granicę opłat obniża się:
1)
o 40% dla osób podejmujących działalność gospodarczą na terenie ziem zachodnich;
2)
o 20% dla rzemieślników nie zamierzających zatrudniać pracowników najemnych, a podejmujących działalność na terenie ziem zachodnich oraz województwa białostockiego i powiatów leskiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego;
3)
o 30% dla osób, które ukończyły 60 lat życia, dla inwalidów zaliczonych co najmniej do III grupy inwalidów lub którzy utracili nie mniej niż 45% zdolności zarobkowej oraz dla repatriantów;
4)
o 50% dla osób pobierających zaopatrzenie rentowe, inwalidów wojennych i wojskowych oraz niewidomych.
2.
Łączna ulga z różnych tytułów nie może przekraczać 70% dolnej granicy opłat.
3.
Zastosowanie ulgi z tytułu jednego spośród podanych wyżej powodów nie wyłącza zastosowania ulgi również z innych powodów.
§  18.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości może w porozumieniu z Ministrem Finansów w drodze zarządzenia wprowadzać dalsze obniżki opłat wymienionych w tabeli, a także wprowadzać zwolnienia od opłat dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej lub dla poszczególnych kategorii osób.
§  19.
1.
Wysokość należnej opłaty ustala organ powołany do udzielania zezwolenia, po zasięgnięciu w tym względzie opinii komisji powołanej stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy.
2.
O wymiarze opłaty należy zawiadomić zainteresowanego (wnioskodawcę) z jednoczesnym wezwaniem do jej uiszczenia w terminie 14 dni.
§  20.
Opłaty wnosi się w oddziale Narodowego Banku Polskiego właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na rachunek wydziału przemysłu wydającego zezwolenie.
§  21.
Uiszczenie określonych wyżej opłat nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłat skarbowych.