Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2481

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 listopada 2023 r.
w sprawie Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

Na podstawie art. 22e ust. 9 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
tryb wyłaniania ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zwanej dalej "ustawą";
2)
wysokość wynagrodzenia przysługującego ekspertom, o których mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, za pracę nad analizą określonego zdarzenia i przygotowanie raportu z tej analizy;
3)
warunki i tryb zwrotu kosztów podróży i noclegów przysługujących ekspertom, o których mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, w związku z poniesieniem tych kosztów w ramach pracy nad analizą określonego zdarzenia lub udziałem w posiedzeniu oraz sposób obliczania wysokości albo maksymalną kwotę tego zwrotu.
1. 
Postępowania mające na celu wyłonienie ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, obejmują:
1)
ogłoszenie o konkursie;
2)
powołanie komisji;
3)
przeprowadzenie konkursu przez komisję oraz ustalenie wyniku konkursu.
2. 
Każdy z konkursów mających na celu wyłonienie ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, przeprowadza się w trzech etapach.
Minister Sprawiedliwości udostępnia ogłoszenie o rozpoczęciu procedury powoływania ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 4 ustawy, do Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zwanego dalej "Zespołem", w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości, wyznaczając termin co najmniej 7 dni od dnia udostępnienia ogłoszenia na zgłaszanie kandydatów na ekspertów.
1. 
Ogłoszenie o konkursie zawiera informacje dotyczące:
1)
wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 1 ustawy, wobec kandydata na członka Zespołu;
2)
dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 1 ustawy, przez kandydata na członka Zespołu;
3)
miejsca i sposobu dokonywania zgłoszeń;
4)
terminu dokonywania zgłoszeń;
5)
obowiązków, o których mowa w art. 22f ust. 1 ustawy;
6)
okresu przetwarzania danych osobowych kandydatów.
2. 
W ogłoszeniu o konkursie może być zawarty wzór zgłoszenia kandydata na eksperta.
1. 
Zgłoszenie kandydata na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 4 ustawy, zawiera:
1)
imię i nazwisko kandydata, jego miejsce zatrudnienia, zajmowane stanowisko, adres poczty elektronicznej i numer telefonu;
2)
opis wykształcenia kandydata oraz doświadczenia w pracy związanej z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałaniem przemocy lub pomocą osobom pokrzywdzonym;
3)
uzasadnienie zgłoszenia.
2. 
Do zgłoszenia dołącza się:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wykształcenia wyższego:
a)
na kierunku lekarskim wraz z kopiami dokumentów potwierdzających specjalizację w dziedzinie pediatrii lub psychiatrii,
b)
w dziedzinie prawa, psychologii, pedagogiki, socjologii oraz pracy socjalnej albo resocjalizacji;
2)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie co najmniej 4-letniego doświadczenia w pracy związanej z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałaniem przemocy lub pomocą osobom pokrzywdzonym;
3)
oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
4)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;
5)
informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
1. 
Zgłoszenie wraz z załączonymi dokumentami składa się bezpośrednio w biurze podawczym urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości albo przesyła, za pośrednictwem operatora pocztowego, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640), albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, na adres wskazany w ogłoszeniu z zaznaczeniem "Konkurs - Zespół do spraw analizy zdarzeń".
2. 
W przypadku przesłania dokumentów, o których mowa w ust. 1, za pośrednictwem operatora pocztowego za datę zgłoszenia uważa się datę stempla pocztowego.
1. 
Po upływie terminu na dokonywanie zgłoszeń komisja powołana przez Ministra Sprawiedliwości wyłania ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 4 ustawy.
2. 
Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, którym jest wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym tego Ministra.
3. 
W skład komisji wchodzi ponadto:
1)
dwóch przedstawicieli jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości;
2)
dwóch ekspertów posiadających doświadczenie w pracy na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałania przemocy lub pomocy osobom pokrzywdzonym.
4. 
Członków komisji, o których mowa w ust. 3, wyznacza Minister Sprawiedliwości.
5. 
Sekretarza komisji powołuje przewodniczący Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości.
6. 
W ocenie kandydata nie może uczestniczyć członek komisji będący jego małżonkiem, krewnym lub powinowatym albo pozostający wobec niego w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
7. 
Przed rozpoczęciem oceny kandydatów członkowie komisji składają oświadczenie co do występowania lub niewystępowania w stosunku do nich okoliczności, o których mowa w ust. 6.
8. 
Jeżeli między kandydatem a członkiem komisji występują okoliczności, o których mowa w ust. 6, członek komisji jest wyłączony od udziału w ocenie tej kandydatury.
1. 
Posiedzenia komisji odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Przewodniczący komisji zwołuje posiedzenia komisji oraz organizuje prace komisji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innych dostępnych środków komunikacji elektronicznej.
1. 
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwały, które zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3 członków komisji.
2. 
Z posiedzenia komisji sekretarz komisji sporządza protokół, który podpisują obecni na posiedzeniu członkowie komisji oraz sekretarz komisji.
3. 
W protokole posiedzenia zamieszcza się:
1)
imiona i nazwiska obecnych na posiedzeniu członków komisji oraz sekretarza komisji;
2)
imiona i nazwiska kandydatów;
3)
informację o wyłączeniu członka komisji od udziału w ocenie danego kandydata, jeżeli sytuacja taka wystąpiła;
4)
uchwały o dopuszczeniu albo o niedopuszczeniu kandydatów do dalszego etapu postępowania konkursowego;
5)
informację o liczbie głosów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów w głosowaniach;
6)
uchwałę o wyniku konkursu.
1. 
W pierwszym etapie konkursu członkowie komisji dokonują oceny formalnej zgłoszeń i dołączonych do nich dokumentów oraz sprawdzają, czy kandydat spełnia wymagania, o których mowa w art. 22g ust. 1 ustawy.
2. 
Jeżeli zgłoszenie kandydata zawiera braki formalne lub inne uchybienia, wzywa się go za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie do ich usunięcia w terminie 7 dni, pod rygorem odmowy dopuszczenia do drugiego etapu konkursu.
3. 
Po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, komisja podejmuje uchwałę o dopuszczeniu albo o odmowie dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu.
4. 
Komisja podejmuje uchwałę o odmowie dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu, jeżeli:
1)
zgłoszenie zostało złożone po terminie;
2)
zgłoszenie zawiera braki formalne lub uchybienia, które nie zostały usunięte w terminie;
3)
ze zgłoszenia wynika, że kandydat nie spełnia wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 1 ustawy.
5. 
Czynności komisji, o których mowa w ust. 1-4, odbywają się bez udziału kandydatów.
6. 
Sekretarz komisji przesyła kandydatom za pośrednictwem poczty elektronicznej informacje o podjęciu uchwały o dopuszczeniu albo o niedopuszczeniu do drugiego etapu konkursu.
1. 
W drugim etapie konkursu komisja ocenia zgłoszenia kandydatów dopuszczonych do tego etapu i podejmuje uchwałę o dopuszczeniu do trzeciego etapu konkursu kandydatów o najwyższych kompetencjach oraz o odmowie dopuszczenia pozostałych kandydatów.
2. 
Czynności komisji, o których mowa w ust. 1, odbywają się bez udziału kandydatów.
3. 
Sekretarz komisji przesyła kandydatom za pośrednictwem poczty elektronicznej informacje o podjęciu uchwały o dopuszczeniu albo o niedopuszczeniu do trzeciego etapu konkursu.
1. 
W trzecim etapie konkursu komisja przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z każdym kandydatem dopuszczonym do tego etapu.
2. 
Komisja po rozmowie z każdym z kandydatów dokonuje jego merytorycznej oceny.
3. 
Ocenie podlegają kwalifikacje niezbędne do prawidłowego wywiązywania się z zadań eksperta, doświadczenie w pracy związanej z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałaniem przemocy lub pomocą osobom pokrzywdzonym, a także możliwość osobistego wykonywania powierzonych zadań i czynności w toku prowadzonej analizy określonego zdarzenia.
Po zakończeniu trzeciego etapu konkursu komisja podejmuje uchwałę o wyniku konkursu.
1. 
Przewodniczący komisji, w terminie 5 dni od dnia podjęcia uchwały o wyniku konkursu, przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości dokumentację przebiegu konkursu.
2. 
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
uchwały komisji;
2)
protokoły posiedzeń komisji w poszczególnych etapach konkursu.
1. 
Jeżeli w trakcie konkursu nie wyłoniono eksperta z dziedziny określonej w art. 22e ust. 4 ustawy, Minister Sprawiedliwości uzupełnia skład Zespołu w czasie trwania jego kadencji. Ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej wyboru członka Zespołu Minister Sprawiedliwości udostępnia w terminie 14 dni od zakończenia konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 22h ust. 1 ustawy, Minister Sprawiedliwości uzupełnia skład Zespołu w czasie trwania jego kadencji. Ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej wyboru członka Zespołu Minister Sprawiedliwości udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości, w terminie 14 dni od wygaśnięcia mandatu.
3. 
Do procedury uzupełniającej przepisy § 2-14 stosuje się odpowiednio.
4. 
Jeżeli w wyniku procedury uzupełniającej nie wyłoniono eksperta z dziedziny określonej w art. 22e ust. 4 ustawy lub nie zgłosił się żaden kandydat na eksperta z tej dziedziny, Minister Sprawiedliwości dokonuje wyboru eksperta, uwzględniając konieczność spełniania przez niego wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 1 ustawy, oraz obowiązku, o którym mowa w art. 22f ust. 1 pkt 1 ustawy, i powołuje go w skład Zespołu.
1. 
Ogłoszenie o konkursie na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 ustawy, oraz na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 7 ustawy, Minister Sprawiedliwości udostępnia, na wniosek przewodniczącego Zespołu, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości, wyznaczając termin co najmniej 7 dni od dnia udostępnienia ogłoszenia na zgłaszanie kandydatów.
2. 
W przypadku konkursu na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 ustawy, informację o tym konkursie ogłasza się dodatkowo w prasie wydawanej na terenie województwa, gdzie doszło do zdarzenia.
1. 
Ogłoszenie o konkursie na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 ustawy, zawiera informacje dotyczące:
1)
wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 2 ustawy, wobec kandydata na eksperta wchodzącego w skład grupy ekspertów do przeprowadzenia analizy określonego zdarzenia;
2)
dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 2 ustawy, przez kandydata na eksperta wchodzącego w skład grupy ekspertów do przeprowadzenia analizy określonego zdarzenia;
3)
miejsca i sposobu dokonywania zgłoszeń;
4)
terminu dokonywania zgłoszeń;
5)
obowiązków, o których mowa w art. 22f ust. 1 ustawy;
6)
okresu przetwarzania danych osobowych kandydatów.
2. 
Ogłoszenie o konkursie na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 7 ustawy, zawiera informacje dotyczące:
1)
wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 3 ustawy, wobec kandydata na eksperta wchodzącego w skład grupy ekspertów do przeprowadzenia analizy określonego zdarzenia wraz ze wskazaniem dziedziny niezbędnej do przeprowadzenia analizy określonego zdarzenia;
2)
dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 3 ustawy, przez kandydata na eksperta wchodzącego w skład grupy ekspertów do przeprowadzenia analizy określonego zdarzenia;
3)
miejsca i sposobu dokonywania zgłoszeń;
4)
terminu dokonywania zgłoszeń;
5)
obowiązków, o których mowa w art. 22f ust. 1 ustawy;
6)
okresu przetwarzania danych osobowych kandydatów.
3. 
W ogłoszeniu o konkursie może być zawarty wzór zgłoszenia kandydata na eksperta.
1. 
Zgłoszenie kandydata na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 lub 7 ustawy, zawiera:
1)
imię i nazwisko kandydata, jego miejsce zatrudnienia, zajmowane stanowisko, adres poczty elektronicznej i numer telefonu;
2)
opis wykształcenia kandydata oraz doświadczenia w pracy związanej z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałaniem przemocy lub pomocą osobom pokrzywdzonym;
3)
uzasadnienie zgłoszenia.
2. 
Do zgłoszenia dołącza się:
1)
poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu potwierdzającego:
a)
w przypadku ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 6 ustawy, posiadanie wykształcenia średniego lub wyższego,
b)
w przypadku ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 7 ustawy, posiadanie wykształcenia wyższego lub specjalizacji w dziedzinie wskazanej w ogłoszeniu o konkursie;
2)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie co najmniej 4-letniego doświadczenia w pracy związanej z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem, przeciwdziałaniem przemocy lub pomocą osobom pokrzywdzonym, szczególnie przydatne dla prowadzonej analizy określonego zdarzenia;
3)
oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
4)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;
5)
informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
1. 
Po upływie terminu na dokonanie zgłoszenia komisja powołana przez Ministra Sprawiedliwości wyłania ekspertów, o których mowa w art. 22e ust. 6 lub 7 ustawy.
2. 
W skład komisji wchodzi pięciu stałych ekspertów Zespołu.
3. 
Pracami komisji kieruje przewodniczący, wskazany przez Ministra Sprawiedliwości.
4. 
Sekretarza komisji wyznacza dyrektor departamentu zapewniającego obsługę Zespołu w urzędzie obsługującym Ministra Sprawiedliwości spośród pracowników tego departamentu.
Do konkursu na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 ustawy, oraz konkursu na eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 7 ustawy, przepisy § 6, § 7 ust. 6-8 oraz § 8-14 stosuje się odpowiednio.
1. 
Jeżeli w trakcie konkursu nie wyłoniono eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 albo 7 ustawy, Minister Sprawiedliwości na wniosek przewodniczącego Zespołu w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku udostępnia ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej wyboru eksperta w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 22h ust. 2 ustawy, Minister Sprawiedliwości na wniosek przewodniczącego Zespołu w terminie najpóźniej 14 dni od dnia złożenia tego wniosku udostępnia ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej wyboru eksperta w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości.
3. 
Do procedury uzupełniającej przepisy § 2, § 6, § 7 ust. 6-8, § 8-14 oraz § 16-19 stosuje się odpowiednio.
4. 
Jeżeli w wyniku procedury uzupełniającej nie wyłoniono eksperta, o którym mowa w art. 22e ust. 6 lub 7 ustawy, albo nie zgłosił się żaden kandydat na eksperta, Minister Sprawiedliwości może dokonać wyboru eksperta, uwzględniając konieczność spełniania przez niego wymagań, o których mowa w art. 22g ust. 2 albo 3 ustawy, oraz obowiązku, o którym mowa w art. 22f ust. 1 pkt 1 ustawy, i powołuje go w skład grupy ekspertów.
1. 
Za pracę nad analizą określonego zdarzenia i przygotowanie raportu z tej analizy ekspertowi, o którym mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 4800,00 zł.
2. 
Jeżeli analiza określonego zdarzenia i przygotowanie raportu z tej analizy wymagają zwiększonego nakładu pracy danego eksperta z uwagi na skomplikowany charakter podejmowanych przez niego czynności lub znaczny zakres analizowanego materiału, ekspertowi, o którym mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 6300,00 zł.
3. 
Jeżeli nakład pracy danego eksperta był niewielki, ponieważ nie brał udziału w całości prac nad analizą określonego zdarzenia lub zakres analizowanego materiału nie był znaczny, ekspertowi, o którym mowa w art. 22e ust. 4, 6 i 7 ustawy, przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 1000,00 zł.
4. 
Oceny nakładu pracy, na potrzeby określenia wysokości przysługującego ekspertowi wynagrodzenia, dokonuje przewodniczący Zespołu.
Minister Sprawiedliwości albo osoba przez niego upoważniona wykonuje czynności przewidziane dla pracodawcy w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Zwrot kosztów podróży i noclegów jest dokonywany, zgodnie z wyborem eksperta, w kasie urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości lub przelewem bankowym na wskazany przez eksperta numer rachunku bankowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.