§ 1. - Zawieszenie na rok 1951 dla niektórych grup podatników mocy przepisów dekretu o podatku gruntowym w przedmiocie opodatkowania przychodów z działów specjalnych oraz z innych źródeł.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.38.289

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
§  1.
1.
Zawiesza się na rok 1951 przepisy art. 8 dekretu o podatku gruntowym dotyczące doliczenia do podstawy opodatkowania przychodów, osiągniętych przez podatników prowadzących w gospodarstwach rolnych w większym rozmiarze działy specjalne w zakresie:
1)
uprawy roślin lekarskich (zielarstwa) i włóknistych (lnu, konopi, Inianki), szkółkarstwa, chmielarstwa, pszczelarstwa, mleczarstwa, hodowli bydła, koni, owiec, trzody chlewnej i innych zwierząt użytkowych, hodowli i tuczenia ptactwa domowego tudzież hodowli innych ptaków oraz wydobywania torfu,
2)
jedwabnictwa oraz upraw specjalnych, a w szczególności sadownictwa, uprawy warzyw oraz nasiennictwa ogrodniczego tych warzyw, uprawy krzewów owocowych (agrestu, porzeczek itp.) i roślin zielnych owocujących (truskawek, malin, poziomek itp.), uprawy roślin przemysłowych (buraka, cykorii, ziemniaka przemysłowego itp.), oleistych (rzepaku, rzepiku, maku), tytoniu i nasiennictwa.
2.
Przychody osiągnięte z działów specjalnych, określonych w ust. 1 pkt 1, nie podlegają doliczeniu do podstawy opodatkowania gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 2 dekretu o podatku gruntowym, a przychody osiągnięte z działów specjalnych, określonych w ust. 1 pkt 2 - jeżeli przychody te podatnik ściąga z dostaw na rzecz przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej w ramach zawartych i wykonanych umów plantacyjnych (kontraktacji). Warunek ten nie dotyczy przychodów osiąganych z tych działów przez Państwowe Gospodarstwa Rolne.