Zatwierdzenie statutu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.39.228

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1998 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) zarządza się, co następuje:
Zatwierdza się statut Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd uchwalony w dniu 5 marca 1998 r. ze zmianą wprowadzoną w dniu 19 marca 1998 r. przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 20 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu,
2)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1994 r. w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Komisji Papierów Wartościowych oraz jej urzędu (Dz. U. Nr 68, poz. 296).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD ORAZ URZĘDU KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD.

§  1.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, zwana dalej "Komisją", jest centralnym organem administracji rządowej w zakresie określonym w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945).
§  2.
1.
W skład Komisji wchodzą: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i sześciu członków.
2.
Posiedzeniom Komisji przewodniczy przewodniczący Komisji lub wyznaczony przez niego zastępca przewodniczącego.
3.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący Komisji lub zastępujący go zastępca przewodniczącego w trybie określonym przez Komisję w regulaminie.
§  3.
1.
Komisja w zakresie swojej właściwości podejmuje uchwały, a w sprawach indywidualnych wydaje decyzje administracyjne.
2.
Uchwały i decyzje administracyjne podpisuje przewodniczący Komisji lub jego zastępca, pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji w razie jego nieobecności.
3.
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej pięciu osób wchodzących w jej skład, w tym przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia. Komisja może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
4.
Przewodniczący Komisji lub jego zastępca, pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji w razie jego nieobecności, może zdecydować o przyjęciu uchwały w trybie obiegowym. Projekt uchwały jest przesyłany wówczas pozostałym osobom wchodzącym w skład Komisji, z jednoczesnym określeniem terminu do zajęcia stanowiska.
5.
Przy podejmowaniu uchwały w trybie obiegowym stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 3.
6.
Szczegółowy tryb pracy Komisji określa uchwalony przez nią regulamin. Posiedzenia Komisji powinny być zwoływane z taką częstotliwością, aby zapewnić sprawną realizację zadań ustawowych Komisji, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
§  4.
Przewodniczący Komisji może powoływać organy doradcze i opiniodawcze Komisji, określając ich nazwę, cel powołania, skład osobowy, zakres i tryb działania.
§  5.
1.
Komisja i przewodniczący Komisji wykonują swoje zadania przy pomocy urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanego dalej "urzędem Komisji".
2.
Urzędem Komisji kieruje przewodniczący Komisji przy pomocy zastępców przewodniczącego i dyrektora generalnego.
§  6.
Wysokość miesięcznej premii dla przewodniczącego Komisji ustala się jako iloczyn współczynnika 2 i wartości stanowiącej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, w kwartale poprzedzającym, w instytucjach nadzoru nad rynkiem finansowym, publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny w Dzienniku Urzędowym GUS. Premie dla zastępców przewodniczącego ustala się analogicznie, przy zastosowaniu współczynnika 1,5, a dla dyrektora generalnego analogicznie, przy zastosowaniu współczynnika 0,5.
§  7.
1.
W skład urzędu Komisji wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Sekretariat Komisji,
2)
Biuro Dyrektora Generalnego,
3)
Departament Prawny,
4)
Departament Spółek Publicznych i Finansów,
5)
Departament Nadzoru Rynku,
6)
Departament Domów Maklerskich,
7)
Departament Funduszy Inwestycyjnych,
8)
Biuro Administracyjno-Gospodarcze.
2.
Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy urzędu Komisji określa regulamin organizacyjny urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, nadany przez Komisję na wniosek dyrektora generalnego.