Rozdział 10 - Odroczenie wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie. - Zatrudnianie absolwentów szkół wyższych oraz orzekanie o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.2.9 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1981 r.

Rozdział  10.

Odroczenie wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie.

§  46.
1.
Pełnomocnik w porozumieniu z komisją uczelnianą odracza absolwentowi wykonywanie obowiązku przewidzianego w ustawie, jeżeli jest to uzasadnione:
1)
długotrwałą chorobą nie kwalifikującą jednak absolwenta do uzyskania inwalidztwa I lub II grupy - stwierdzoną odpowiednim zaświadczeniem komisji lekarskiej,
2)
urodzeniem dziecka i koniecznością zapewnienia mu opieki,
3)
powołaniem do pełnienia funkcji z wyboru w organizacji społecznej lub politycznej,
4)
przyjęciem na asystenckie studia przygotowawcze.
2.
Pełnomocnik po zasięgnięciu opinii szkoły wyższej w porozumieniu z komisją uczelnianą może odroczyć absolwentowi wykonywanie obowiązku przewidzianego w ustawie, jeżeli absolwent bezpośrednio po ukończeniu studiów zostanie przyjęty na studia doktoranckie lub na dalsze studia wyższe, do których podjęcia wymagane jest posiadanie dyplomu szkoły wyższej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracowników-absolwentów. Odroczenia udziela organ zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę zakładu pracy w porozumieniu z tym zakładem.
4.
Po upływie okresu odroczenia absolwent (pracownik-absolwent) powinien niezwłocznie zgłosić się do pełnomocnika (organu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 3) w celu uzyskania skierowania do pracy; w razie niezgłoszenia się stosuje się odpowiednio przepisy § 45. Od obowiązku zgłoszenia się do pełnomocnika (organu zatrudnienia) zwolnieni są absolwenci (pracownicy-absolwenci), którzy po ukończeniu asystenckich studiów przygotowawczych zostali powołani na stanowiska pracowników naukowo-dydaktycznych.
5.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac może odroczyć na wniosek absolwenta (pracownika-absolwenta) wykonywanie obowiązku przewidzianego w ustawie w szczególnie uzasadnionych wypadkach innych niż wymienione w ust. 1 i 2.
6. 3
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może przekazać uprawnienia, o których mowa w ust. 5, organom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
3 § 46 ust. 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 lipca 1973 r. (Dz.U.73.29.163) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 1973 r.