Rozdział 4 - Zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych - Zatrudnianie absolwentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.11.62 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

Rozdział  4

Zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych

§  28.
1.
Za zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych są odpowiedzialni wojewodowie właściwi ze względu na miejsce, w którym absolwent ubiega się o podjęcie pracy.
2.
Wojewoda może ustalić, że kierowanie do pracy absolwentów określonych szkół zawodowych odbywa się na podstawie wojewódzkiego rocznego programu zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych.
3.
Wojewodowie sąsiednich województw mogą ustalać wspólne, roczne programy kształcenia i zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych.
4.
Roczny program zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych powinien określać liczbę i strukturę zawodową absolwentów do zatrudnienia oraz liczbę miejsc pracy dla absolwentów, uzgodnioną z zainteresowanymi zakładami pracy, a także ustalać działania i środki zapewniające tworzenie miejsc pracy dla absolwentów.
5.
W razie powtarzających się w okresie kolejnych 3 lat trudności w zatrudnieniu zgodnym z zawodem wyuczonym absolwentów szkół zawodowych określonych kierunków kształcenia, wojewodowie właściwi ze względu na siedzibę tych szkół dokonają zmian w rozmiarach i strukturze kształcenia zawodowego oraz w porozumieniu z wojewodami innych województw podejmą działania niezbędne do organizowania przemieszczeń tych absolwentów do zakładów pracy, w których występuje zapotrzebowanie na odpowiednie kategorie absolwentów.
§  29.
Organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego sporządzają coroczne informacje:
1)
dla zakładów pracy - o absolwentach szkół zawodowych,
2)
dla absolwentów szkół zawodowych - o możliwościach zatrudnienia.
§  30.
1.
Skierowania do pracy absolwentom szkół zawodowych wydają terenowe organy administracji państwowej.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego mogą udzielać zakładom pracy zezwoleń na zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych bez skierowań do pracy.
§  31.
1.
Zakłady pracy nowo uruchamiane, będące w rozbudowie albo zlokalizowane w miejscowościach, w których występuje stały deficyt kadr wykwalifikowanych, mogą stosować następujące zachęty ekonomiczne na rzecz absolwentów szkół zawodowych, będących pracownikami tych zakładów:
1)
występować z wnioskami do banku o udzielenie kredytu na zagospodarowanie, na zasadach określonych w § 17, z tym że wysokość kredytu wynosi połowę kwoty kredytu udzielonego absolwentom szkół wyższych,
2)
wypłacać absolwentom zamiejscowym, którzy nie posiadają mieszkań, a którym zakłady pracy nie przydzieliły zakwaterowania, przez okres do lat 3 dodatek mieszkaniowy odpowiednio w wysokości równej stawce stypendium fundowanego określonej w § 6 ust. 2 na opłacanie czynszu najmu (podnajmu) mieszkania; wydatki ponoszone z tytułu wypłacania dodatku mieszkaniowego obciążają koszty zakładów pracy zatrudniających absolwentów.
2.
Wykazy zakładów pracy, o których mowa w ust. 1, ustalają terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego na wniosek zainteresowanych zakładów pracy.
3.
Kredyt, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielony po upływie 6 miesięcy od daty zawarcia przez absolwenta umowy o pracę.
4.
Zakłady pracy, o których mowa w ust. 1, zawierają z uczniami szkół zawodowych umowy o stypendia fundowane, podwyższone o 50% w stosunku do stawki podstawowej, o której mowa w § 6 ust. 2.
5.
Uczniowie, którzy zawarli umowy o stypendium fundowane, podwyższone o 50% w stosunku do stawki podstawowej, otrzymują stypendium w podwyższonej wysokości do czasu ukończenia szkoły, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.
§  32.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek właściwego wojewody może w uzasadnionych wypadkach określić kategorie absolwentów szkół zawodowych uprawnionych do korzystania ze świadczeń, o których mowa w § 25 i 26.