Rozdział 3 - Przepisy końcowe. - Zastosowanie złotego do opłat stemplowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.40.430

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1924 r.

III.

Przepisy końcowe.

§  25.
Daniny publiczne, wymienione w rozporządzeniu niniejszem, oraz podatek od nabycia nieruchomości, jak również wiążące się z niemi kary pieniężne, będą-począwszy od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego-obliczane i wymierzane w złotych.

O ile obowiązek do uiszczenia opłaty powstał przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, będzie stosowany § 31 (ustępy pierwszy i drugi) rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 1 poz. 6) z tą zmianą, że należność, obliczoną we frankach złotych, wyrazi się ostatecznie w złotych.

Karę, określoną w ustępie trzecim powołanego § 31 wymierzy się od razu w złotych, według stawki, obowiązującej w chwili wydania decyzji o karze.

O ile obowiązek do uiszczenia opłaty powstanie po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia a przed dniem 1 lipca 1924 r., a zarazem podstawa wymiaru będzie określona w markach polskich, zastosuje się powołany § 31 z tą zmianą, że celem przeliczenia należności, obliczonej w markach polskich na złote,! podzieli się ową należność przez 1.800.000.

§  26.
W przypadkach, w których opłatę stemplową uiszcza się za pomocą znaczków stemplowych, i można aż do dalszego zarządzenia używać znaczków, których wartość jest wyrażona w markach polskich. W tym celu przelicza się sumę opłaty, ustaloną w złotych, na marki polskie, mnożąc przez 1.800.000 i zaokrąglając iloczyn-jeśli nie jest podzielny przez 10.000 - wzwyż na kwotę, która jest w ten sposób podzielna.
§  27.
Przepisy o zastosowaniu złotego doi opłat stemplowych od weksli zawiera osobne rozporządzenie.
§  28.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w ośm dni po ogłoszeniu.