Rozdział 1 - Wskazania ogólne. - Zastosowanie uproszczonych przepisów technicznych przy znoszeniu służebności, obciążających dobra Ordynacji Zamoyskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.43.383

Akt indywidualny
Wersja od: 14 maja 1927 r.

I.

Wskazania ogólne.

§  1.
Praca pomiarowe, związana ze zniesieniem służebności, obciążających dobra Ordynacji Zamoyskiej, należy prowadzić tak, aby istniejący w Zarządzie wymienionej Ordynacji miarodajny materjał pomiarowy (stare mapy na planszach), po uprzedniem stwierdzeniu jego technicznej przydatności, był w całej pełni wykorzystany; wykonywanie nowych pomiarów na gruncie i sporządzenie dowodów pomiarowych w myśl instrukcji technicznej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 13 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. № 29, poz. 205) może mieć miejsce w wyjątkowych należycie uzasadnionych przypadkach.
§  2.
Wykorzystanie wymienionych w poprzednim paragrafie starych map na planszetach polegać winno: na projektowaniu na tych planszetach ogólnych granic ekwiwalentu zaserwitutowego, na określaniu z tych planszetów cyfrowych danych, niezbędnych do wprowadzenia projektu na grunt, i na sporządzaniu szkicu, jako odrysu zaprojektowanego na planszecie ekwiwalentu, który to szkic winien zastępować dowody pomiarowe, przewidziane w art. 46 rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego (Dz. U. R. P. № 10, poz. 74).
§  3.
Prace pomiarowe należy prowadzić w następującej kolejności:
a)
określenie na planszetach współczynników skurczu papieru linijnych i w powierzchni;
b)
projektowanie na planszetach wydzielanego ekwiwalentu zaserwitutowego;
c)
określenie z planszetów danych geodezyjnych, niezbędnych do wprowadzenia projektu na grunt;
d)
wyznaczenie projektu na gruncie i utrwalenie go znakami granicznemi i
e)
oporządzenie szkicu i rejestru.
§  4.
Pomiary i obliczenia w ostatecznym wyniku winny być wyrażone w miarach metrycznych.
§  5.
Utrwalenie granic na gruncie znakami winno być dokonane zgodnie z wymaganiami instrukcji technicznej do wykonywania prac pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 13 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. № 29, poz. 205).