Rozdział 7 - Zasady wypłacania zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych. - Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.4.21

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1988 r.

Rozdział  7

Zasady wypłacania zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

§  32. 26
 
1.
Uspołecznione zakłady pracy wypłacają zasiłki rodzinne za dany miesiąc kalendarzowy najpóźniej do końca tego miesiąca, w ustalonych przez nie terminach, podanych do wiadomości pracownikom w formie przyjętej dla tego zakładu pracy, a pozostałe zakłady pracy - najpóźniej do dnia 6 następnego miesiąca.
2.
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacają zasiłki rodzinne nie później niż w ciągu 10 dni od dnia przedstawienia dowodów niezbędnych do wypłaty zasiłku.
§  33.
1.
Zasiłek rodzinny wypłaca się poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym powstało prawo do zasiłku, jednakże za okres nie dłuższy niż 6 miesięcy wstecz od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
2.
Jeżeli niezgłoszenie wniosku o wypłatę zasiłku rodzinnego w terminie 6 miesięcy od miesiąca, w którym powstało prawo do tego zasiłku, nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika - termin 6 miesięcy liczy się od miesiąca, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie wniosku.
3.
Jeżeli odmowa wypłaty zasiłku rodzinnego lub ustalenie wysokości tego zasiłku były następstwem błędu zakładu pracy lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłata lub wyrównanie wysokości zasiłku może nastąpić najdalej za 3 lata wstecz, licząc od daty zgłoszenia wniosku o sprostowanie błędu lub wydania decyzji z urzędu prostującej błąd.
§  34.
1.
Na jednego członka rodziny wypłaca się tylko jeden zasiłek rodzinny i tylko z tytułu jednego zatrudnienia.
2.
W razie zbiegu prawa do zasiłku rodzinnego na dziecko z tytułu zatrudnienia obojga rodziców, zasiłek wypłaca się temu z rodziców, który zażąda wypłaty zasiłku z tytułu swojego zatrudnienia.
3.
Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, zasiłek rodzinny wypłaca się z tytułu zatrudnienia tego z rodziców, przy którym dziecko przebywa.
4.
W razie zbiegu prawa do zasiłku rodzinnego z prawem do dodatku rodzinnego do wynagrodzenia albo do emerytury lub renty, wypłaca się świadczenie wybrane przez zainteresowanego.
5.
W razie zbiegu prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z prawem do dodatku pielęgnacyjnego przysługującego do renty rodzinnej, wypłaca się świadczenie wybrane przez zainteresowanego.
6.
W razie zbiegu prawa do zasiłku rodzinnego z prawem do świadczenia rodzinnego wypłacanego przez instytucję zagraniczną, nie wypłaca się zasiłku rodzinnego, jeżeli świadczenie takie jest wypłacane przez instytucję zagraniczną.
§  35.
1.
Zasiłek rodzinny wypłaca się pracownikowi, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 2.
2.
Zasiłek rodzinny wypłaca się małżonkowi pracownika lub opiekunowi dziecka w przypadku:
1)
zawieszenia lub pozbawienia pracownika władzy rodzicielskiej,
2)
zasądzenia od pracownika świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka lub małżonka, przy czym zasiłek rodzinny nie podlega zaliczeniu na poczet tych świadczeń,
3)
postanowienia sądu zobowiązującego pracownika do przekazywania zasiłku rodzinnego tym osobom,
4)
pobytu pracownika w zakładzie lecznictwa zamkniętego oraz
5)
w innych uzasadnionych przypadkach, gdy zostanie ustalone, że pracownik nie spełnia obowiązku dostarczania środków utrzymania rodziny lub w inny sposób naraża na istotną szkodę interes rodziny.
3.
W razie śmierci pracownika przed podjęciem należnego mu zasiłku rodzinnego, wypłaca się go osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub zasiłku z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa przysługującego temu pracownikowi.
§  36.
1.
Wypłatę zasiłku rodzinnego wstrzymuje się, jeżeli prawo do tego zasiłku ustało lub jeżeli okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało.
2.
Jeżeli bezpodstawna wypłata zasiłku rodzinnego nastąpiła z winy pracownika, kwotę tej wypłaty potrąca się pracownikowi z bieżących zasiłków rodzinnych.
§  37.
Zakłady pracy, które wypłacają zasiłki rodzinne, są obowiązane:
1)
prowadzić dokumentację dotyczącą wypłat zasiłków rodzinnych,
2)
zwracać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego w przypadkach wątpliwych,
3)
okazywać lub przedstawiać do wglądu wszystkie dokumenty dotyczące wypłat zasiłków rodzinnych organom kontrolnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz innym organom uprawnionym do kontroli,
4)
podejmować lub wstrzymywać wypłatę zasiłku rodzinnego na polecenie organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  38.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziały kontrolują prawidłowość wypłat zasiłków rodzinnych przez zakłady pracy.
§  39.
Jeżeli wskutek szczególnych okoliczności warunki wymagane do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego nie są spełnione, zasiłek może być przyznany w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  40.
Inwalidztwo, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 2, § 7 pkt 3, § 15 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4, ustala się na zasadach i w trybie określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§  41.
Przepisy § 32-40 stosuje się odpowiednio do zasiłku pielęgnacyjnego.
§  42.
Instrukcje dotyczące szczegółowych zasad i trybu wypłaty zasiłków rodzinnych i zasiłków pielęgnacyjnych oraz prowadzenia dokumentacji w tym zakresie wydaje Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
26 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 1 lutego 1988 r. (Dz.U.88.3.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.