Rozdział 6 - Postępowanie w sprawach przyznawania i wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych. - Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.4.21

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1988 r.

Rozdział  6

Postępowanie w sprawach przyznawania i wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

§  24.
1.
Ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego i jego wypłata następuje na wniosek pracownika lub jego pełnomocnika.
2.
Do zgłoszenia wniosku uprawnione są również osoby sprawujące faktyczną opiekę nad członkiem rodziny oraz organizacje społeczne, jeżeli pracownik nie ma możności zgłoszenia takiego wniosku lub zgłoszenia takiego wniosku zaniedbuje.
§  25.
1.
Uprawnienia pracowników do zasiłków rodzinnych i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
1)
uspołecznione zakłady pracy,
2)
nie uspołecznione zakłady pracy zatrudniające co najmniej 5 pracowników, a także inne nie uspołecznione zakłady pracy, jeżeli zostaną do tego upoważnione przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3)
oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w pozostałych przypadkach.
2.
Pracownikowi zatrudnionemu równocześnie w dwóch lub więcej zakładach pracy zasiłki rodzinne wypłaca ten zakład, w którym wymiar czasu pracy pracownika jest największy, a gdy wymiar czasu pracy jest równy - zakład pracy, w którym pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 21, zasiłek rodzinny wypłaca zakład pracy lub oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zależności od tego, który z nich wypłaca zasiłek z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa.
§  26.
1.
Wypłacone przez zakład pracy zasiłki rodzinne zalicza się na poczet należnych od zakładu pracy składek na ubezpieczenie społeczne.
2.
Zasiłki rodzinne, których wypłata została uznana za bezpodstawną na podstawie decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obciążają zakład pracy i nie mogą być zaliczone na poczet składek należnych od zakładu pracy na ubezpieczenie społeczne.
§  27.
1.
Pracownik, któremu zasiłek rodzinny wypłaca zakład pracy, może wystąpić z wnioskiem do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie uprawnień do tego zasiłku i wydanie decyzji.
2.
Z wnioskiem o ustalenie uprawnień pracownika do zasiłku rodzinnego i wydanie decyzji może wystąpić do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych także zakład pracy.
3.
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może dokonywać ustaleń, o których mowa w ust. 1 i 2, i wydawać decyzje także z urzędu.
§  28.
Od decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują środki odwoławcze określone w odrębnych przepisach.
§  29.
Na żądanie pracownika, jego pełnomocnika, zakładu pracy lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zakłady pracy są obowiązane wydawać zaświadczenia potrzebne do ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego. Wszelkie zaświadczenia niezbędne w sprawach zasiłków rodzinnych są wolne od opłat.
§  30.
Pracownik lub inna osoba pobierająca zasiłek rodzinny obowiązani są:
1)
przedstawiać na żądanie zakładu pracy lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dowody stwierdzające uprawnienia do otrzymywania zasiłku rodzinnego,
2)
zawiadamiać o wszelkich zmianach w stosunkach rodzinnych i mających wpływ na uprawnienia do otrzymywania zasiłku rodzinnego lub na jego wysokość.
§  31.
Przepisy § 24-30 stosuje się odpowiednio do zasiłku pielęgnacyjnego.