Rozdział 5 - Postępowanie w sprawach przyznawania zasiłków rodzinnych. - Zasiłki rodzinne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.21.127

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1981 r.

Rozdział  5

Postępowanie w sprawach przyznawania zasiłków rodzinnych.

§  24.
1.
Ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego i jego wypłata następują na podstawie wniosku pracownika.
2.
Do zgłoszenia wniosku o wypłatę zasiłku rodzinnego na dziecko z tytułu zatrudnienia pracownika uprawnione są również osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem oraz organizacje społeczne, jeżeli pracownik nie ma możności zgłoszenia takiego wniosku lub zgłoszenia takiego wniosku zaniedbuje.
3.
Wniosek w sprawie zwiększenia zasiłku rodzinnego w myśl § 16 powinien być zaopiniowany i udokumentowany przez:
1)
klinikę pediatryczną akademii medycznej lub instytutu,
2)
oddział pediatryczny szpitala wojewódzkiego,
3)
poradnię dziecięcą stopnia wojewódzkiego albo
4)
placówkę ortopedyczno-rehabilitacyjną lub poradnię specjalistyczną albo oddział szpitalny powiatowego zespołu opieki zdrowotnej.
§  25.
1.
Prawo do zasiłków rodzinnych i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
1)
państwowe i spółdzielcze zakłady pracy - bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników,
2)
pozostałe zakłady pracy - zatrudniające co najmniej 5 pracowników,
3)
oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1 i 2.
2.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może powierzyć ustalanie prawa do zasiłków rodzinnych i ich wysokości oraz wypłacanie zasiłków zakładom pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zatrudniającym mniej niż 5 pracowników.
3.
Przepisy ust. 1-2 stosuje się również przy wypłacaniu zasiłków rodzinnych pracownikom pobierającym zasiłki chorobowe po ustaniu zatrudnienia.
§  26.
Decyzję w sprawie zwiększenia zasiłku rodzinnego w myśl § 16 wydaje oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  27.
Na wniosek osoby zainteresowanej oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonuje sprawdzenia prawidłowości ustaleń zakładu pracy w zakresie prawa do zasiłku rodzinnego lub jego wysokości i wydaje w tej sprawie decyzję z pouczeniem o przysługujących środkach odwoławczych.
§  28.
Środki odwoławcze od decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określają odrębne przepisy.
§  29.
Na żądanie pracownika, zakładu pracy lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zakład pracy, w którym pracownik był poprzednio zatrudniony, obowiązany jest wydać zaświadczenie potrzebne dla ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego.
§  30.
Osoba pobierająca zasiłek rodzinny obowiązana jest przedstawiać na żądanie zakładu pracy lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dowody stwierdzające uprawnienia do otrzymywania zasiłku rodzinnego oraz zawiadamiać o wszelkich zmianach w stosunkach rodzinnych i majątkowych mających wpływ na uprawnienia do zasiłku rodzinnego lub na jego wysokość.