§ 4. - Zasady zwalniania kościołów i związków wyznaniowych oraz ich jednostek organizacyjnych od podatków obrotowego i dochodowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.35.233

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1988 r.
§  4.
1.
Za dochody przeznaczone bezpośrednio na cele statutowe jednostek wyznaniowych uważa się dochody tych jednostek wydatkowane na:
1)
spełnianie kultu religijnego oraz nabycie, wyposażenie i utrzymanie obiektów i przedmiotów służących temu kultowi,
2)
nabycie i budowę (odbudowę, przebudowę, rozbudowę lub adaptację) budynków lub innych nieruchomości na potrzeby wyznaniowe,
3)
kształcenie duchownych,
4)
akcję duszpasterską wśród Polonii zagranicznej i misje,
5)
cele naukowe, oświatowe, dobroczynne i opieki społecznej,
6)
cele użyteczności społecznej, np. na Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, walkę z alkoholizmem, narkomanią, chuligaństwem,
7)
indywidualne wsparcia i zapomogi dla osób fizycznych,
8)
cele prowadzonych lub nadzorowanych redakcji i wydawnictw,
9)
utrzymanie zakonników, alumnów, emerytów oraz chorych i niezdolnych do pracy osób duchownych i ich rodzin.
2.
Jeżeli jednostka wyznaniowa utraciła prawo do zwolnienia od podatku dochodowego, dochody wydatkowane na cele wymienione w ust. 1 pkt 2 i 9 oraz na konserwację zabytków wyłącza się z dochodu podlegającego opodatkowaniu.
3. 3
Wymienione w ust. 2 wyłączenie z dochodu podlegającego opodatkowaniu sum wydatkowanych na cele określone w ust. 1 pkt 2 stosuje się, gdy realizacja tych celów następuje z zachowaniem obowiązujących przepisów.
3 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1988 r. (Dz.U.88.25.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.