Rozdział 3 - Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny - Zasady, zakres i tryb spełniania wojskowego obowiązku meldunkowego oraz uzyskiwania zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą, a także organy właściwe w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.68.344

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1992 r.

Rozdział  3

Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny

§  6.
Wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu szczególnemu podlegają żołnierze rezerwy posiadający karty mobilizacyjne.
§  7.
Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny polega na zgłoszeniu wojskowemu komendantowi uzupełnień:
1)
zameldowania zmiany adresu w miejscu pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące,
2)
wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące,
3)
wyjazdu za granicę na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące i powrotu z tego pobytu,
4)
wyjazdu z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące na obszarze kraju i powrotu z tego pobytu.
§  8.
1.
Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny, o którym mowa w § 7, spełnia się osobiście przez złożenie wojskowemu komendantowi uzupełnień wypełnionego i podpisanego odpowiedniego formularza przed spełnieniem wojskowego obowiązku meldunkowego ogólnego.
2.
Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w § 7:
1)
w pkt 1 - powinno nastąpić najpóźniej przed upływem czwartej doby w przypadku zmiany adresu w miejscu pobytu stałego albo w ciągu następnej doby w przypadku zmiany adresu w miejscu pobytu czasowego, licząc od dnia powstania zmian,
2)
w pkt 2 - powinno nastąpić najpóźniej w dniu opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu,
3)
w pkt 3 i 4 - powinno nastąpić najpóźniej w dniu wyjazdu oraz przed upływem drugiej doby, licząc od dnia powrotu.
3.
W przypadkach określonych w § 7 pkt 1 i 2 przy składaniu formularza wojskowy komendant uzupełnień dokonuje odpowiednich adnotacji w książeczce wojskowej, jeżeli zmiana adresu lub wymeldowania z pobytu powoduje zmianę przynależności ewidencyjnej do wojskowej komendy uzupełnień.
4.
Jeżeli zgłoszenie określone w § 7 pkt 1 i 2 nie powoduje zmiany przynależności ewidencyjnej do wojskowej komendy uzupełnień, wojskowy komendant uzupełnień, któremu zgłoszenie to zostało dokonane, stwierdza na formularzu, o którym mowa w ust. 1, spełnienie wojskowego obowiązku meldunkowego szczególnego, w celu okazania przez żołnierza rezerwy tego formularza wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) właściwemu ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu oraz złożenia go takiemu organowi właściwemu ze względu na nowe miejsce pobytu.
§  9.
Do osób, które zgłosiły się w celu spełnienia wojskowego obowiązku meldunkowego szczególnego, stosuje się odpowiednio przepisy art. 52 ust. 2-4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą".