Rozdział 5 - Mianowanie żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe - Zasady, warunki i tryb mianowania na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.59.300

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lipca 1995 r.

Rozdział  5

Mianowanie żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe

§  18.
W czasie odbywania ćwiczeń wojskowych żołnierze mogą być mianowani na wyższe stopnie wojskowe, do stopnia kapitana włącznie.
§  19.
Na stopień starszego szeregowego można mianować szeregowych, którzy w czasie odbywania ćwiczeń wojskowych osiągają bardzo dobre wyniki w szkoleniu i wykonywaniu zadań służbowych oraz dyscyplinie wojskowej.
§  20.
1.
Na stopień kaprala mianuje się szeregowych i starszych szeregowych z dniem złożenia egzaminu na podoficera.
2.
Na zakończenie odbywania ćwiczeń wojskowych podoficerowie mogą być mianowani na kolejny stopień wojskowy w korpusie podoficerów, jeżeli:
1)
ćwiczenia te trwały co najmniej czternaście dni;
2)
łączny czas odbytych przez nich ćwiczeń w posiadanym stopniu wojskowym wynosi co najmniej piętnaście dni, a jeżeli posiadają tytuł podchorążego - co najmniej dziesięć dni.
§  21.
1.
Na stopień młodszego chorążego mianuje się szeregowych, starszych szeregowych i podoficerów, którzy ukończyli kurs przeszkolenia dla chorążych - z dniem złożenia egzaminu na chorążego.
2.
Na zakończenie odbywania ćwiczeń wojskowych chorążowie mogą być mianowani na kolejny stopień wojskowy w korpusie chorążych, jeżeli:
1)
ćwiczenia te trwały co najmniej dwadzieścia dni;
2)
łączny czas odbytych przez nich ćwiczeń w posiadanym stopniu wojskowym wynosi co najmniej piętnaście dni.
§  22.
1.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o mianowanie na stopień podporucznika może nastąpić w stosunku do żołnierzy, którzy:
1)
posiadają tytuł podchorążego i odbyli przeszkolenie wojskowe;
2)
posiadają wyższe wykształcenie i ukończyli kurs przeszkolenia na oficerów

- jeżeli zdali egzamin na oficera i odbyli ćwiczenia wojskowe w łącznym wymiarze co najmniej czternastu dni.

2.
Na kolejny stopień wojskowy w korpusie oficerów można mianować oficerów, którzy w posiadanym stopniu wojskowym odbyli ćwiczenia wojskowe w łącznym wymiarze co najmniej trzydziestu dni.
§  23.
1.
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występują:
1)
na stopień starszego szeregowego i stopnie wojskowe w korpusie podoficerów - przełożony żołnierza posiadający uprawnienia dyscyplinarne co najmniej dowódcy kompanii;
2)
na stopnie wojskowe w korpusach chorążych i oficerów - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa ćwiczenia wojskowe.
2.
Przepisy § 7 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  24.
Do mianowania na stopnie wojskowe są uprawnieni:
1)
na stopnie starszego szeregowego i kaprala - dowódcy jednostek wojskowych, w których żołnierze odbywają ćwiczenia wojskowe;
2)
na pozostałe stopnie wojskowe w korpusie podoficerów - dowódcy, o których mowa w pkt 1, jeżeli posiadają uprawnienia dyscyplinarne co najmniej dowódcy pułku, a w przypadku gdy uprawnień tych nie posiadają - ich przełożeni posiadający takie uprawnienia;
3)
na stopnie wojskowe w korpusie chorążych, z wyjątkiem stopnia młodszego chorążego - przełożony o uprawnieniach dyscyplinarnych dowódcy okręgu wojskowego (rodzaju sił zbrojnych), któremu podlega jednostka wojskowa, w której żołnierz odbywa ćwiczenia wojskowe.