Rozdział 3 - Mianowanie żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową - Zasady, warunki i tryb mianowania na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.59.300

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lipca 1995 r.

Rozdział  3

Mianowanie żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową

§  9.
W czasie odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierze mogą być mianowani na wyższe stopnie wojskowe, do stopnia plutonowego włącznie.
§  10.
1.
Na stopień starszego szeregowego można mianować szeregowych po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
2.
Na stopień kaprala mianuje się starszych szeregowych, którzy ukończyli kurs instruktorsko-metodyczny i złożyli egzamin na podoficera - z dniem wyznaczenia na stanowisko służbowe przewidziane w etacie jednostki wojskowej dla podoficera.
3.
Na stopnie starszego kaprala i plutonowego mogą być mianowani, nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia poprzedniego mianowania, żołnierze posiadający odpowiednio stopień kaprala i starszego kaprala.
4.
Warunkiem mianowań, o których mowa w ust. 1 i 3, jest osiąganie przez żołnierzy bardzo dobrych wyników w szkoleniu i wykonywaniu zadań służbowych oraz dyscyplinie wojskowej. Mianowanie żołnierza posiadającego stopień starszego kaprala na stopień plutonowego może nastąpić, jeżeli ponadto zajmuje on stanowisko służbowe przewidziane w etacie jednostki wojskowej dla żołnierza zawodowego.
§  11.
Przepisy § 7 i 8 stosuje się odpowiednio, z tym że do mianowania na stopień plutonowego są uprawnieni dowódcy, o których mowa w § 8 pkt 2.