Zasady ustalania obciążeń przyrostu wynagrodzeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.58.293

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1984 r.
w sprawie zasad ustalania obciążeń przyrostu wynagrodzeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1983 r. o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. U. Nr 75, poz. 334) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rolniczych spółdzielni produkcyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, zwanych dalej "spółdzielniami".
1.
Spółdzielnie dokonują wpłat na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej z tytułu obciążeń kwoty przyrostu przeciętnych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów na wniosek Prezesa Zarządu Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, ustala na następny rok wskaźnik przyrostu przeciętnego wynagrodzenia wolnego od obciążeń.
Środki wydatkowane na przyrost wynagrodzeń, o których mowa w § 2, ponad wskaźnik wolny od obciążeń podlegają obciążeniu według następującej skali:
Lp.Przyrost przeciętnego wynagrodzenia w %Stawka obciążenia kwoty przyrostu przeciętnego wynagrodzenia w %
1do 2 25
2ponad 2 do 4 50
3ponad 4 do 5 75
4ponad 5 do 6100
5ponad 6 do 7200
6ponad 7400
Przyrost przeciętnego wynagrodzenia podlegający obciążeniu według skali określonej w § 3 ustala się przez porównanie przeciętnego wynagrodzenia uzyskanego za dany rok z przeciętnym wynagrodzeniem za poprzedni rok, z tym że:
1)
przy ustalaniu przeciętnego wynagrodzenia nie uwzględnia się:
a)
kwoty wynagrodzeń osób odbywających wstępny staż pracy,
b)
kwoty wynagrodzeń wypłaconych z dotacji budżetowej specjalistom w pierwszych dwóch latach ich zatrudnienia w spółdzielniach w okresie 5 lat od ich zarejestrowania,
c)
pracowników pobierających wynagrodzenia, o których mowa pod lit. a) i b),
2)
dla spółdzielni prowadzących działalność w roku poprzednim tylko w oparciu o pracę członków, w razie zatrudnienia w roku obliczeniowym pracowników na podstawie umowy o pracę, poziom przeciętnego wynagrodzenia, które będzie stanowić podstawę do ustalania przyrostu podlegającego obciążeniu, ustala Centralny Związek Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, uwzględniając poziom wynagrodzeń uzyskany przez analogiczną grupę zawodową pracowników zatrudnionych w innych spółdzielniach.
Spółdzielnie nie dokonują wpłat z tytułu obciążeń w okresie pierwszych dwóch lat obliczeniowych.
1.
Kwoty obciążeń podlegają przekazaniu na scentralizowany rachunek Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, zwany dalej "scentralizowanym rachunkiem".
2.
Wpłat kwot obciążeń na scentralizowany rachunek dokonuje się jednorazowo po zakończeniu roku, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego.
1.
Środki finansowe uzyskane z wpłat z tytułu obciążeń, przekazane na scentralizowany rachunek, przeznacza się na pomoc spółdzielniom działającym w trudnych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych.
2.
Zarząd Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych za zgodą Ministra Finansów określi szczegółowe zasady wykorzystania środków, o których mowa w ust. 1.
Wskaźnik przyrostu przeciętnego wynagrodzenia wolnego od obciążeń na 1984 r. ustala się w wysokości 17%.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy w sprawie szczegółowych zasad obliczania przyrostu wynagrodzeń i kwot obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej, z wyjątkiem uprawnień do stosowania współczynników korygujących przyrost wolny od obciążeń z tytułu wzrostu produkcji sprzedanej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń począwszy od dnia 1 stycznia 1984 r.