Zasady ustalania obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej z tytułu przyrostu wynagrodzeń oraz premii i nagród z nadwyżki bilansowej w niektórych jednostkach gospodarczych prowadzących działalność rolniczą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.11.40

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1985 r.
w sprawie zasad ustalania obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej z tytułu przyrostu wynagrodzeń oraz premii i nagród z nadwyżki bilansowej w niektórych jednostkach gospodarczych prowadzących działalność rolniczą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1983 r. o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. U. Nr 75, poz. 334) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
spółdzielczych gospodarstw rolnych,
2)
gospodarstw rolnych przy spółdzielniach kółek rolniczych,
3)
gospodarstw rolnych przy kółkach rolniczych

- zrzeszonych w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".

1.
Jednostki gospodarcze dokonują obciążeń kwoty przyrostu wynagrodzeń wypłacanych w ciężar kosztów w stosunku do poprzedniego roku oraz kwoty nagród i premii wypłaconych z czystej nadwyżki bilansowej do podziału za dany rok w procentowym stosunku do wypłat wynagrodzeń dokonanych w ciężar kosztów w poprzednim roku.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów na wniosek Prezesa Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, ustala na następny rok wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń.
3.
Wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń, o którym mowa w ust. 2, ulega zwiększeniu z tytułu przyrostu produkcji, liczonego według miernika określonego w ust. 4, w proporcji 0,5 za każdy 1% przyrostu produkcji w stosunku do roku poprzedniego, przekraczającego wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń.
4.
Miernikiem produkcji jest wartość produkcji końcowej netto, liczona w cenach realizacji, stanowiąca wartość sprzedaży produkcji podstawowej:
1)
pomniejszoną o zakup pasz, nasion i sadzeniaków oraz surowców dla przetwórstwa rolnego i inwentarza żywego,
2)
powiększoną lub pomniejszoną o różnicę wartości stanu zapasów, inwentarza żywego i produkcji nie zakończonej, zaliczonej do produkcji końcowej netto, na koniec roku w porównaniu z ich stanem na początek roku.
Środki wydatkowane na przyrost wynagrodzeń wypłaconych ponad wskaźnik wolny od obciążeń podlegają obciążeniu według następującej skali:
Lp.Procent przyrostu wynagrodzeń ponad poziom wolny od obciążeńStawka obciążeń w %
1do 225
2ponad 2 do 450
3ponad 4 do 575
4ponad 5 do 6100
5ponad 6 do 7200
6ponad 7400
Przyrost kwoty wynagrodzeń ustala się przez porównanie wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za dany rok z wynagrodzeniami wypłaconymi za poprzedni rok, z tym że nie uwzględnia się wartości świadczeń wydanych pracownikom w naturze bądź ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia, przysługujących na podstawie układu zbiorowego pracy dla pracowników zatrudnionych w kółkach rolniczych i spółdzielniach kółek rolniczych z dnia 23 grudnia 1974 r. z późniejszymi zmianami.
Premie i nagrody wypłacone z czystej nadwyżki bilansowej do podziału podlegają obciążeniu w zależności od kwoty premii i nagród wypłaconych za dany rok w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za rok poprzedni, ustalonej zgodnie z § 4, według następującej skali:
Lp.Kwota premii i nagród wypłaconych z czystej nadwyżki bilansowej do podziału w stosunku procentowym do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów działalności w roku poprzednimStawka obciążeń w %
1 do 70
2ponad 7 do 8100
3ponad 8 do 9150
4ponad 9 do 10200
5ponad 10300
1.
Kwoty obciążeń naliczonych według zasad określonych w rozporządzeniu podlegają przekazaniu na scentralizowany rachunek Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zwany dalej "scentralizowanym rachunkiem".
2.
Wpłat obciążeń na scentralizowany rachunek dokonuje się jednorazowo po zakończeniu roku, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego.
1.
Środki finansowe uzyskane z obciążeń, przekazane na scentralizowany rachunek, przeznacza się na pomoc jednostkom gospodarczym działającym w trudnych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych.
2.
Prezes Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów określi szczegółowe zasady wykorzystania środków, o których mowa w ust. 1.
Wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń na 1984 r. ustala się w wysokości 17%, a na 1985 r. w wysokości 12%.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy dotyczące szczegółowych zasad obliczania przyrostu wynagrodzeń i kwot obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń począwszy od dnia 1 stycznia 1984 r.