Rozdział 3 - Ochrona warunków życia młodzieży. - Zasady udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.21.108

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

Rozdział  3

Ochrona warunków życia młodzieży.

Organy władzy i administracji państwowej obowiązane są podejmować skuteczne działania zapewniające młodzieży wyrównywanie warunków pobierania nauki, przygotowania do zawodu oraz podejmowania pracy zawodowej.

Państwo, zapewniając pomoc materialną młodzieży uczącej się, udziela tej pomocy w pierwszej kolejności młodzieży pozostającej w trudnych warunkach materialnych. System pomocy należy łączyć z wynikami w nauce i pracy.

1.
Zakłady pracy, uwzględniając zasady określone w odrębnych przepisach, obowiązane są tworzyć sprzyjające warunki startu społeczno-zawodowego młodych pracowników, polegające w szczególności na:
1)
budowie, rozbudowie i wyposażaniu hoteli i stołówek pracowniczych,
2)
wykorzystywaniu zakładowych funduszy mieszkaniowych i socjalnych na pomoc dla młodych pracowników wyróżniających się postawą w pracy zawodowej, w tym na dofinansowanie wkładów mieszkaniowych i udzielanie pożyczek mieszkaniowych,
3)
popieraniu budownictwa w ramach młodzieżowych spółdzielni i zrzeszeń budowlanych oraz udzielaniu tym spółdzielniom i zrzeszeniom wszechstronnej pomocy,
4)
umożliwianiu uzupełniania wykształcenia zgodnie z potrzebami zakładu pracy.
2.
Właściwe organy państwowe obowiązane są tworzyć dogodne warunki korzystania z kredytów i innych form pomocy przez młodych rolników nabywających, obejmujących i prowadzących gospodarstwa rolne.
3.
Właściwe organy państwowe obowiązane są tworzyć dogodne warunki startu życiowego młodej rodziny, między innymi przez system kredytów dla młodych małżeństw, których formy i zasady określają odrębne przepisy.
4. 1
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, po zasięgnięciu opinii socjalistycznych związków młodzieży, może określać inne niż wymienione w ust. 1-3 formy pomocy dla młodych pracowników i młodych rolników oraz zasady i tryb jej udzielania.
1.
Młodzieży zapewnia się opiekę zdrowotną w zakładach społecznej służby zdrowia, dostosowaną do potrzeb jej psychofizycznego rozwoju, oraz upowszechnia się wśród niej oświatę zdrowotną i potrzebę troski o własne zdrowie.
2.
Młodzież jest objęta powszechnymi badaniami profilaktycznymi w różnych formach, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii socjalistycznych związków młodzieży, w drodze rozporządzenia, określa zakres, zasady i tryb przeprowadzania badań młodzieży nie objętej dotychczas badaniami profilaktycznymi.
1.
Wprowadza się obowiązek dokonywania okresowych ocen stanu zdrowia młodzieży.
2.
Organy władzy i administracji państwowej, zakłady społecznej służby zdrowia i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz zakłady pracy obowiązane są w swojej działalności wykorzystywać wyniki ocen, o których mowa w ust. 1, dla przeciwdziałania występującym zagrożeniom zdrowotnym i ich usuwania oraz dla poprawy opieki zdrowotnej nad młodzieżą.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do organizacji spółdzielczych i społecznych.
4. 2
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii socjalistycznych związków młodzieży, określa zasady i tryb dokonywania oraz wykorzystywania ocen stanu zdrowia młodzieży.
1.
Młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej stwarza się warunki włączania się do życia społecznego i zawodowego, odpowiadającego jej uzdolnieniom, kwalifikacjom i stanowi zdrowia.
2.
Organy administracji państwowej obowiązane są tworzyć warunki zapewniające właściwy poziom produkcji sprzętu służącego wyposażeniu młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej, umożliwiającego wykonywanie czynności życia codziennego, pobieranie nauki i wykonywanie pracy zawodowej.
3.
Dla realizacji celów określonych w ust. 1 i 2 prowadzi się ewidencję młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.
4. 3
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, określa:
1)
zasady i tryb prowadzenia ewidencji młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej oraz organy właściwe w tych sprawach,
2)
po zasięgnięciu opinii socjalistycznych związków młodzieży - zakres i formy pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.

Młodzież ucząca się i studiująca w systemie stacjonarnym ma prawo do ulg w opłatach za korzystanie z obiektów kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz ulg w opłatach za udział w imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Organy państwowe, szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze, zakłady pracy oraz socjalistyczne związki młodzieży i inne organizacje społeczne obowiązane są przeciwdziałać przyczynom i przejawom zjawisk patologicznych w życiu społecznym.

1 Art. 17 ust 4 zmieniony przez art. 76 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
2 Art. 19 ust 4 zmieniony przez art. 76 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
3 Art. 20 ust 4 zmieniony przez art. 76 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.