Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.21.108

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

1.
Organy władzy i administracji państwowej obowiązane są tworzyć korzystne warunki do świadomego, odpowiedzialnego i wszechstronnego udziału młodzieży w realizacji wspólnych zadań narodu i państwa oraz umacniania i doskonalenia socjalistycznych stosunków społecznych.
2.
Działania, o których mowa w ust. 1, powinny być dostosowywane do poszczególnych grup młodzieży, w zależności od jej wieku, zawodu i sytuacji społecznej.
1.
Obywatelskim obowiązkiem młodzieży jest wykorzystywanie swoich zdolności, wiedzy i sił twórczych dla dobra, rozwoju i bezpieczeństwa kraju.
2.
Młodzież obowiązana jest do stałego pogłębiania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rzetelnej i uczciwej pracy, sumiennego wypełniania obowiązków obywatelskich, godnego reprezentowania socjalistycznej Polski i przygotowywania się do jej obrony, przestrzegania prawa, ładu i porządku publicznego, poszanowania zasad współżycia społecznego, przestrzegania socjalistycznej dyscypliny pracy, strzeżenia i umacniania własności społecznej, przejawiania szacunku dla weteranów walki i pracy, współdziałania w zapobieganiu przyczynom i przejawom zjawisk patologicznych w życiu społecznym.
3.
Obowiązkiem młodzieży jest aktywne uczestniczenie w życiu i działalności szkół, zakładów pracy i innych środowisk w celu wpływania na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jako państwa socjalistycznego.
1.
Państwo zapewnia systematyczne badania naukowe problemów młodzieży oraz udostępnianie wyników tych badań właściwym organom, jednostkom organizacyjnym i organizacjom.
2.
Organy państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne obowiązane są w swojej działalności na rzecz młodzieży wykorzystywać wyniki badań określonych w ust. 1.