Zasady tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń transportu prywatnego oraz sprawowania nadzoru nad ich działalnością.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.43.228

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 14 sierpnia 1984 r.
w sprawie zasad tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń transportu prywatnego oraz sprawowania nadzoru nad ich działalnością.

Na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
1.
Zrzeszenie transportu prywatnego, zwane dalej "zrzeszeniem", może być utworzone, jeżeli na obszarze, który będzie objęty jego zasięgiem, liczba osób prowadzących działalność w zakresie transportu prywatnego wynosi co najmniej 400.
2.
Zrzeszenie może obejmować swoim zasięgiem jedno lub kilka województw.
3.
W razie potrzeby utworzenia zrzeszenia Naczelna Rada Zrzeszeń Transportu Prywatnego, zwana dalej "Naczelną Radą", powołuje komisję organizacyjną oraz ustala zasady i tryb przeprowadzenia wyboru delegatów na pierwszy zjazd zrzeszenia.
4.
Zrzeszenie może być utworzone również w drodze wydzielenia z istniejącego zrzeszenia o zasięgu międzywojewódzkim nowego zrzeszenia o zasięgu obejmującym obszar jednego województwa.
5.
Utworzenie zrzeszenia w sposób, o którym mowa w ust. 4, może nastąpić, jeżeli liczba członków zrzeszenia o zasięgu międzywojewódzkim, prowadzących działalność na obszarze województwa, dla którego zamierza się utworzyć nowe zrzeszenie, przekracza 400.
6.
Uchwała w sprawie utworzenia zrzeszenia powinna określać: datę utworzenia zrzeszenia, terenowy zasięg jego działalności, nazwę i siedzibę zrzeszenia oraz skład komisji organizacyjnej.
1.
Zrzeszenia mogą się łączyć z innymi zrzeszeniami transportu prywatnego.
2.
Zrzeszenie powinno zostać połączone z innym zrzeszeniem transportu prywatnego, jeżeli liczba jego członków jest mniejsza od 400.
3.
Uchwała w sprawie połączenia zrzeszeń powinna określać: datę połączenia zrzeszeń, nazwę zrzeszenia powstałego w wyniku połączenia zrzeszeń, siedzibę oraz terenowy zasięg jego działalności.
4.
Zrzeszenie, które powstało w wyniku połączenia zrzeszeń, odpowiada za zobowiązania połączonych zrzeszeń oraz przejmuje ich wierzytelności.
1.
Likwidacja zrzeszenia może nastąpić, jeżeli całkowicie ustała potrzeba jego działalności.
2.
W razie podjęcia uchwały o likwidacji zrzeszenia, Naczelna Rada powołuje komisję likwidacyjną.
1.
Uchwały w sprawie tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń powinny być podejmowane na podstawie oceny organizacyjnych i ekonomicznych warunków do utworzenia, połączenia lub likwidacji zrzeszenia.
2.
Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1, powinny określać termin sporządzenia bilansu i zasady postępowania w sprawach majątku i zobowiązań.
1.
Uchwały w sprawie tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń powinny być podjęte po uzgodnieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do którego zakresu działania należą sprawy komunikacji.
2.
Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1, podlegają zatwierdzeniu przez Naczelną Radę.
1.
Nadzór nad działalnością zrzeszeń sprawuje Naczelna Rada poprzez:
1)
udzielanie zrzeszeniom fachowej, a w razie potrzeby materialnej pomocy w organizacji ich działalności i realizacji ich zadań,
2)
badanie i ocenę zgodności działania zrzeszeń ze statutem, przepisami prawa i społeczno-gospodarczymi potrzebami,
3)
kontrolę gospodarki finansowej zrzeszeń pod względem zgodności z przepisami prawa i wymaganiami gospodarności.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w działalności zrzeszenia, Naczelna Rada żąda ich usunięcia w określonym terminie.
3.
W razie nieusunięcia w określonym terminie uchybień polegających na naruszeniu przepisów prawa, statutu lub uchwał Naczelnej Rady, Naczelna Rada może zawiesić wykonanie lub uchylić uchwałę organów zrzeszenia oraz zawiesić działalność zarządu zrzeszenia lub jego prezydium bądź obu tych organów łącznie.
1.
W razie niezgodności statutu zrzeszenia z przepisami prawa lub uchwałami Naczelnej Rady, Naczelna Rada wyznacza termin do dokonania odpowiednich zmian w statucie.
2.
W razie niedokonania zmian, o których mowa w ust. 1, Naczelna Rada może odmówić zatwierdzenia statutu.
Przy wykonywaniu nadzoru nad zrzeszeniami Naczelna Rada współdziała z terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do których zakresu działania należą sprawy komunikacji. Naczelna Rada powinna zasięgać opinii tych organów o działalności zrzeszenia, a także przekazywać im informacje o ustaleniach dokonanych w toku czynności kontrolnych oraz wynikających z tych czynności wnioskach i zaleceniach dla organów zrzeszenia.
Naczelna Rada przedstawia Ministrowi Administracji i Gospodarki Przestrzennej corocznie sprawozdanie z działalności zrzeszeń.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.