Rozdział 3 - Zasady tworzenia i podziału zakładowego funduszu socjalnego. - Zasady tworzenia i podziału zakładowego funduszu nagród oraz zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.27.150

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1985 r.

Rozdział  III

Zasady tworzenia i podziału zakładowego funduszu socjalnego.

Zakładowy fundusz socjalny przeznaczony jest na:

1)
finansowanie działalności socjalnej na rzecz pracowników i ich rodzin, a w szczególności:
a)
wczasów pracowniczych,
b)
wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
c)
wypoczynku niedzielnego i świątecznego oraz turystyki,
d)
placówek kulturalno-oświatowych,
e)
pracowniczych ogródków działkowych,
f)
sportu,
g)
innej działalności o charakterze socjalnym i kulturalnym,
2)
inne cele określone przez Radę Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.

Zakładowy fundusz socjalny tworzy się:

1)
z odpisu ustalonego w stosunku do funduszu płac,
2)
z opłat osób i jednostek organizacyjnych korzystających z usług zakładowej działalności socjalnej,
3)
ze środków finansowych przekazywanych przez organizacje społeczne oraz z dobrowolnych świadczeń pieniężnych pracowników,
4)
z innych źródeł określonych przepisami szczególnymi.
1.
Wskaźnik procentowy odpisu na zakładowy fundusz socjalny ustala się przyjmując za podstawę środki:
1)
przekazane w 1973 r. z budżetu Państwa na działalność socjalną określoną w art. 12,
2)
przeznaczone na cele socjalne z przysługujących za wyniki roku 1972 funduszów: zakładowego, za osiągnięcia ekonomiczne załóg lub za osiągnięcia techniczne i ekonomiczne - przy zastosowaniu wskaźnika wzrostu funduszu płac roku 1973 w stosunku do funduszu płac roku 1972,
3)
środki z innych źródeł określonych przez Radę Ministrów.
2.
Odpis, o którym mowa w ust. 1, ulega corocznemu podwyższaniu aż do osiągnięcia 2% funduszu płac na rok 1978. Wzrost ten następuje począwszy od ustalenia zakładowego funduszu socjalnego na rok 1974. Coroczny wzrost zakładowego funduszu socjalnego nie może wynosić mniej niż 0,2% funduszu płac.
3.
Odpis na zakładowy fundusz socjalny na rok 1974 w państwowych jednostkach organizacyjnych, które dotychczas nie korzystały ze środków wymienionych w ust. 1, wynosi - 0,4% funduszu płac. Coroczny wzrost odpisu w tych jednostkach wynosi 0,4% funduszu płac, aż do osiągnięcia w roku 1978 - 2% funduszu płac.
4.
W jednostkach organizacyjnych, w których środki wymienione w ust. 1 wynosiły w roku 1973 więcej niż 2% funduszu płac, odpisów na zakładowy fundusz socjalny w latach następnych dokonuje się w wysokości tych środków w roku 1973, jeżeli jednak w roku 1970 lub 1971 albo w 1972 środki te wyniosły więcej niż w roku 1973, wówczas odpisów na zakładowy fundusz socjalny dokonuje się w kwocie przypadającej w roku, w którym środki te były najwyższe. Zasada ta obowiązuje do roku, w którym wskaźnik odpowiadający stosunkowi procentowemu odpisu na zakładowy fundusz socjalny do funduszu płac wyniesie 2%.
5.
Środki przeznaczone na zakładowy fundusz socjalny nie wykorzystane w roku bieżącym powiększają środki przeznaczone na ten cel w roku następnym.