Art. 5. - Zasady tworzenia i podziału zakładowego funduszu nagród oraz zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.27.150

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1985 r.
Art.  5.
1.
Pracownik ma prawo do nagrody z zakładowego funduszu nagród, mimo że nie przepracował w danym zakładzie całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), jeżeli został zatrudniony w wyniku:
1)
przeniesienia służbowego,
2)
przejścia z innego zakładu pracy za zgodą obu zakładów pracy, o ile związana z przejściem przerwa w pracy nie trwała dłużej jak 10 dni,
3)
powrotu do zakładu pracy po odbyciu czynnej służby wojskowej,
4)
powrotu z bezpłatnego urlopu udzielanego matkom pracującym, opiekującym się małymi dziećmi.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także do pracownika, który nie przepracował całego roku kalendarzowego (obrachunkowego) i odszedł z zakładu pracy w związku z okolicznościami, o których mowa w ust. 1, jak również w związku:
1)
z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką,
2)
z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem przez zakład pracy lub w drodze porozumienia stron,
3)
z rozwiązaniem przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
3.
Warunkiem przyznania nagrody w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 pkt 2, jest przepracowanie w zakładzie pracy wypłacającym nagrodę co najmniej 6 miesięcy.
4.
Wysokość nagrody wypłaconej za okres, o którym mowa w ust. 1-3, powinna być proporcjonalna do okresu pracy przepracowanego w zakładzie pracy.
5.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych może określić inne przypadki i warunki niż wymienione w ust. 1-3, w których pracownik może otrzymać nagrodę mimo nieprzepracowania całego roku.