§ 4. - Zasady sporządzania aktów stanu cywilnego, prowadzenia i kontroli ksiąg stanu cywilnego, ich przechowywania oraz zabezpieczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.7.43

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1987 r.
§  4.
1.
Nazwiska do aktu stanu cywilnego wpisuje się w pierwszym przypadku liczby pojedynczej, bez zwyczajowo używanych nazwisk z przyrostkami w formie żeńskiej: -owa, -ina, -ówna, -anka.
2.
Nazwiska zakończone na: -ski, -cki, -dzki wpisuje się z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
3.
Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do aktu stanu cywilnego z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny, z tym że osoby w oświadczeniu o nazwisku (nazwiskach) składanym przy zawarciu małżeństwa mogą wskazać brzmienie nazwiska bez uwzględnienia formy właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio przy wyborze nazwiska dla dzieci.
5.
Datę urodzenia, zawarcia małżeństwa lub zgonu osoby wpisuje się do aktu stanu cywilnego słownie i cyframi arabskimi umieszczonymi w nawiasie.
6.
Datę sporządzenia aktu stanu cywilnego i datę sporządzenia odpisu aktu wpisuje się cyframi arabskimi zgodnie z polską normą. Inne daty i liczby wpisuje się do aktu stanu cywilnego wyłącznie cyframi arabskimi, z tym że nazwy miesięcy wpisuje się słownie.