Rozdział 2 - Skład i tryb powoływania komisji. - Zasady, skład i tryb powoływania komisji dyscyplinarnych, tryb powoływania rzeczników dyscyplinarnych oraz zasady i tryb postępowania przed komisjami dyscyplinarnymi w urzędach państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.39.260

Akt utracił moc
Wersja od: 16 grudnia 1982 r.

Rozdział  2

Skład i tryb powoływania komisji.

§  6.
1.
Liczbę członków komisji ustala kierownik urzędu, który komisję powołał. Liczba członków komisji powinna być taka, aby zapewniała sprawne rozpatrywanie spraw i umożliwiała powołanie co najmniej dwóch kompletów orzekających.
2.
W razie zmniejszenia się składu komisji należy dokonać jej uzupełnienia w trybie przewidzianym do powoływania członków komisji. Mandat nowego członka komisji wygasa z upływem jej kadencji; jest on jednak obowiązany pełnić swoje obowiązki do czasu powołania nowej komisji.
3.
Przewodniczący komisji kieruje pracą komisji, a w szczególności:
1)
zaznajamia się ze sprawą wpływającą do komisji i wyznacza terminy posiedzeń,
2)
ustala składy kompletów orzekających oraz wyznacza spośród swoich zastępców przewodniczącego kompletu orzekającego, jeżeli sam nie przewodniczy kompletowi,
3)
zapewnia szybki i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego.
§  7.
1.
Można być członkiem tylko jednej komisji.
2.
Członek komisji wykonuje swoje obowiązki bez dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu.
§  8.
1.
W czasie toczącego się postępowania karnego lub dyscyplinarnego przeciwko członkowi komisji nie może on pełnić obowiązków członka komisji.
2.
W razie gdy postępowanie karne lub dyscyplinarne zakończy się prawomocnym orzeczeniem skazującym, członek komisji traci mandat.
3.
Utrata mandatu następuje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.
§  9.
1.
Komisja rozpoznaje sprawy w zespołach trzyosobowych. Przewodniczącym zespołu orzekającego jest przewodniczący komisji lub jego zastępca. Członków zespołu orzekającego wyznacza przewodniczący komisji.
2.
W razie gdy przewodniczący komisji nie może pełnić obowiązków, uprawnieni przewodniczącego przysługują wyznaczonemu przez niego zastępcy.
§  10.
Członkowie komisji w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą być odwołania przed upływem kadencji w trybie, w jakim zostali powołani, za zgodą organu sprawującego nadzór nad danym urzędem. Dotyczy to w szczególności wypadków długotrwałej nieobecności w pracy, urlopu bezpłatnego lub powołania do czynnej służby wojskowej.
§  11.
Mandat członka komisji wygasa przed upływem kadencji w razie rozwiązania z członkiem komisji stosunku pracy.