Rozdział 1 - Zasady powoływania członków komisji lekarskich oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego. - Zasady powoływania i wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1979 r.

Rozdział  1

Zasady powoływania członków komisji lekarskich oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

§  1.
1.
Członków obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwanych dalej "komisjami lekarskimi", powołuje dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", przy czym:
1)
lekarzy - na wniosek lekarza-wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego,
2)
przedstawicieli Zakładu - na wniosek kierownika wydziału orzecznictwa inwalidzkiego oddziału Zakładu,
3)
innych członków - na wniosek organów lub instytucji, których są przedstawicielami.
2.
Dyrektor oddziału Zakładu powołuje także przewodniczącego obwodowej komisji lekarskiej na wniosek lekarza-wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego.
§  2.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji lekarskich, lekarzy-wojewódzkich inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego oraz lekarzy-inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego powołuje Prezes Zakładu na wniosek dyrektora oddziału Zakładu.
2.
Na stanowisko lekarza-wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego i lekarza-inspektora orzecznictwa inwalidzkiego może być powołany tylko specjalista II stopnia, mający doświadczenie w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.
§  3.
1.
Na członków komisji lekarskich - lekarzy oraz na stanowiska, o których mowa w § 2, nie mogą być powoływani lekarze wykonujący praktykę prywatną.
2.
Stosunek pracy z lekarzami, o których mowa w § 1 i 2, nawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę z oddziałem Zakładu.
§  4.
Obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie, w zależności od liczby spraw rozpatrywanych miesięcznie, klasyfikuje się według następujących szczebli:
Komisje lekarskieSzczebelLiczba rozpatrywanych spraw miesięcznie
obwodowe komisje lekarskieA 90-100
B 140-150
C 190-200
D 330-350
wojewódzkie komisje lekarskieA do 100
B 140-150
C 190-200
D 330-350
§  5.
1.
W komisjach lekarskich szczebla A, B, C mogą być zatrudnieni lekarze, których zatrudnienie w zakładach społecznej służby zdrowia nie przekracza 7 godzin dziennie.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy także lekarzy-wojewódzkich inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego oraz lekarzy-inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego zatrudnionych na tych stanowiskach w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§  6.
1.
W komisjach lekarskich szczebla D mogą być zatrudnieni lekarze, których zatrudnienie w zakładach społecznej służby zdrowia nie przekracza 2 godzin dziennie.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy także lekarzy-wojewódzkich inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego oraz lekarzy-inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego, zatrudnionych na tych stanowiskach w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  7.
Zatrudnienie w komisjach lekarskich oraz na stanowiskach lekarzy-wojewódzkich inspektorów i lekarzy-inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego traktuje się na równi z zatrudnieniem w zakładzie społecznym służby zdrowia, z tym zastrzeżeniem, że zatrudnienie w komisjach lekarskich szczebla D oraz w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowiskach lekarzy-wojewódzkich inspektorów i lekarzy-inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego traktuje się jak zatrudnienie w wymiarze 7 godzin dziennie.