§ 8. - Zasady pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.17.83

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1999 r.
§  8.
1.
Do wniesienia opłaty konsularnej jest obowiązana strona lub solidarnie strony, na których wniosek lub w których interesie czynność konsularna zostanie dokonana.
2.
Opłaty konsularne pobiera się przed dokonaniem czynności lub przy doręczeniu przesyłki za zaliczeniem pocztowym.
3.
W razie wzrostu kosztów rzeczywistych w trakcie wykonywania czynności, strona obowiązana jest wpłacić, na wezwanie urzędu konsularnego, wyznaczoną dodatkowo kwotę na pokrycie tych kosztów. Niedokonanie wpłaty jest podstawą do wstrzymania biegu sprawy, z wyjątkiem przypadków, w których zwłoka mogłaby narazić stronę na niepowetowaną stratę.
4.
Opłaty konsularne związane z likwidacją spadku przez urząd konsularny w postępowaniu spadkowym można pobrać po zakończeniu tego postępowania. Opłaty te obciążają masę spadkową i powinny być z niej potrącone.
5.
Obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą urzędy konsularne mogą w przypadkach losowych skredytować opłatę konsularną, wymierzając ją w złotówkach. Opłata powinna być uregulowana po powrocie do kraju w terminie miesięcznym ustalonym w zobowiązaniu podpisanym przez kredytobiorcę.
6.
Wniosek o wydobycie i legalizację dokumentów, złożony przez stronę zamieszkałą lub mającą siedzibę w Polsce, urząd konsularny może załatwić bez żądania opłat konsularnych w walutach obcych, a następnie przekazać organowi administracji państwowej lub samorządowej właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę strony w celu doręczenia za pobraniem należności ustalonych w złotych. Organ doręczający zalicza pobrane należności do swoich dochodów budżetowych.
7.
Z kredytowanych opłat konsularnych w złotych korzystać mogą kapitanowie jednostek transportowych za czynności wymienione w taryfie opłat konsularnych oraz kierowcy samochodów ciężarowych w transporcie międzynarodowym, w indywidualnych sytuacjach związanych z ruchem pojazdów i przewozem towarów. W takich przypadkach urzędy konsularne występują o uregulowanie wymierzonej opłaty i poniesionych kosztów rzeczywistych do armatora lub do właściciela samochodu ciężarowego w kraju.