§ 14. - Zasady pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.17.83

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1999 r.
§  14.
1.
Jeżeli umowy lub zwyczaje międzynarodowe obowiązujące Rzeczpospolitą Polską w stosunkach z innymi państwami przewidują za niektóre czynności konsularne inne opłaty niż ustalone w rozporządzeniu lub zwolnienie z opłat, to od obywateli tych państw pobiera się opłaty przewidziane w tych umowach lub zgodnie ze zwyczajem bądź dokonuje się określonych czynności bezpłatnie.
2.
Jeżeli państwo obce pobiera od obywateli polskich za takie same czynności konsularne opłaty wyższe lub niższe od ustalonych w rozporządzeniu lub pobiera za czynności, które w myśl rozporządzenia nie podlegają opłatom - wobec obywateli tego państwa mogą być zastosowane, na zasadzie wzajemności, opłaty podwyższone lub obniżone do wysokości odpowiadającej kwotom pobieranym od obywateli polskich. Mogą być także pobierane od obywateli tego państwa opłaty za czynności, które w myśl rozporządzenia opłatom nie podlegają.
3.
W sytuacjach określonych w ust. 2 decyzja o wysokości opłat podejmowana jest przez kierownika urzędu lub kierownika urzędu mającego siedzibę w stolicy państwa, zgodnie z trybem określonym w § 13 - po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych.