§ 11. - Zasady pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.17.83

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1999 r.
§  11.
1.
Strona lub strony są obowiązane pokryć koszty rzeczywiste także z tytułu:
1)
opłat należnych polskim lub obcym organom władzy bądź administracji państwowej oraz koszty i opłaty związane z wydobyciem dokumentów na wniosek strony nadesłany z kraju,
2)
wynagrodzenia adwokatów, notariuszy, tłumaczy przysięgłych i biegłych oraz innych osób, którym powierzono wykonywanie czynności urzędowych - w wysokości odpowiadającej normom obowiązującym w miejscu wykonania czynności lub, w uzasadnionych wypadkach, po uzyskaniu zgody zainteresowanych stron albo Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wynikającej z umów zawartych między wykonującymi powierzone czynności i urzędem konsularnym, w tym koszty wyjazdów zamiejscowych,
3)
kosztów postępowania sądowego i kaucji,
4)
kosztów ogłoszeń w środkach masowego przekazu,
6)
kosztów bankowych, zwłaszcza transferu pieniędzy,
5)
kosztów zlecanych przez strony: doręczeń dokumentów dotyczących spraw załatwianych drogą korespondencyjną, teleksów i faksów do Straży Granicznej, rozmów telefonicznych z krajem, dodatkowej oprawy uroczystości ślubnych, wykonania zdjęć paszportowych, zakupu wydawnictw i innych.
2.
Należności z tytułu kosztów rzeczywistych wymienionych w ust. 1 pkt 2-6 pobiera się po ustaleniu ich wysokości ze stroną lub stronami, a dokonane wpłaty rozlicza w budżecie urzędu konsularnego.
3.
Należności z tytułu kosztów rzeczywistych wymienionych w ust. 1 i 2, z wyjątkiem realizowanych spadków, nie mogą być kredytowane oraz nie podlegają zniżkom lub zwolnieniom od ich uiszczenia.